Л идерите на Гърция и Турция трябва сами да се заемат с въпросите, които предизвикват напрежение помежду им през последните месеци, това „не е въпрос за НАТО“, заяви днес генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг в интервю за турската информационна агенция Анадолу (Anadolu Agency).
Преди посещението си в Турция в понеделник Столтенберг каза, че Турция и Гърция са „две много ценни страни, съюзнички на НАТО“, които допринасят много за общата отбрана.
Турски бойни самолети над Атина
Гърция изпраща 7000 войници на турската граница
Конфликт: гръцката авиация прехвана турски изтребители
„Очаквам противоречията им по някои въпроси да бъдат решени помежду им в духа на добрите отношения.
В този контекст, приветствам факта, че премиерите на двете страни неотдавна разговаряха по телефона и се съгласиха да разрешат тези противоречия чрез диалог“, каза Столтенберг.
Посещението на генералния секретар на НАТО в Анкара е планирано в рамките на подготовката на важна среща на върха на алианса в Брюксел през юли, когато, по думите на Столтенберг, ще бъде обсъдено как НАТО трябва да се адаптира към по-големите предизвикателства за сигурността.
Междувременно
с официално писмо до генералния секретар на ООН Турция оспорва правата на Гърция и Турция върху континенталния шелф в Източно Средиземно море,
пише електронното издание на гръцкия вестник „Прототема“ (Protothema).
Писмото, обяснява изданието, трябва да послужи като предупреждение и за Кайро, тъй като Анкара не крие загрижеността си от разговорите между Гърция и Египет за делимитация на техния континентален шелф. Тази загриженост е предизвикана и от враждебните отношения между египетското правителство на Абдел Фатах ас Сиси, свалило от власт „Мюсюлмански братя“ с военен преврат, и Ердоган, който е известен с пристрастията си към това политическо ислямско течение.
В писмото се оспорва и активното сътрудничество между Египет и Кипър за построяване на газопровод от кипърската Ексклузивна икономическа зона до египетския бряг, където той трябва да бъде втечнен от разположените там инсталации.
В писмото си, датирано от 27 март 2018 г., постоянният представител на Турция в ООН Фериндун Синирлиоглу оспорва съществуването на „общи морски граници“
между трите държави и потвърждава едностранната претенция на Анкара, както твърди „Прототема“, върху целия континентален шелф на запад от Кипър чак до гръцките острови Крит и Родос.
В началото на 2018 г. напрежението между Гърция и Турция започна да се изостря значително, като споровете между двете средиземноморски държави са съсредоточени основно в две точки. Най-горещо е във водите около остров Кипър, където в началото на годината официално беше потвърдено, че в шести блок на Ексклузивната икономическа зона (ЕИК) на Кипър има огромно находище (от тип езеро) на въглеводороди, което се простира в териториалните води на Кипър, Израел и Египет, като последните две страни вече разработват своите кладенци.
Това веднага предизвика реакция от Анкара и на 10 февруари кораби от ВМС на Турция блокираха пътя на сонда на италианска енергийна компания, пътуваща към мястото, за да започне сондажи. По-късно корабът на италианския енергиен гигант беше изтеглен. Турция оправда действията си с претенцията, че природните ресурси на Кипър трябва да бъдат разделени по равно между Кипърската турска република и киприотската Република Кипър и оттогава всячески пречи на сондажните дейности в района.
Напрежението между гърците и турците веднага се пренесе в района на Егейско море, където избухна спор за скалистите островчета Имия/Кардак. На 28 януари кораби от ВМС на Турция и катери на бреговата охрана на страната блокираха достъпа до мястото на гръцки катер и патрулен кораб, на борда на които са били министърът на отбраната на Гърция Панос Каменос, началникът на генералния щаб на гръцката армия и други военни лица, отиващи към мястото, за да хвърлят венец по случай 22-та годишнина от въоръженото противостояние около островите през 1996 г.
В добавка към това турски бойни и разузнавателни самолети ежедневно нарушават гръцкото въздушно пространство в района на Егейско море от 22 декември 2017 г. насам.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!