Р омската ученичка Леонарда Дибрани, която бе експулсирана от Франция в Косово, е била нападната със семейството си в Косовска Митровица, където семейството живее от 9 октомври, предаде Франс прес.
Семейство Дибрани се разхождали с децата си, когато били нападнати от непознати лица, съобщи пожелал анонимност полицейски източник.
41-годишната майка на Леонарда Джемаили е била ударена в лицето и е приета в болница. При нея е 47-годишният баща на Леонарда, Решат. Децата са в шок и в момента се намират в полицейски участък, добави източникът.
Това доказва, че семейство Дибрани не е в безопасност тук, коментира полицейският източник.
По-късно станало ясно, че нападението е било свързано с
разправия от частен характер.
"Инцидентът е станал между две семейства - Дибрани и Бишлими. Оказа се, че Бишлими бил съпруг на Джемаили Дибрани преди 25 години и ние предполагаме, че това е причината за инцидента", каза пред репортери в неделя вечерта косовският полицейски комисар Ахмед Гжоша.
Той добавил, че Бишлими са репатрирани от Швейцария в Косово преди четири месеца.
В неделя през деня представителят на ромската общност в Митровица Кязин Гюшани посети Дибрани, за да му засвидетелства подкрепа си за завръщането на семейството във Франция.
"Призовавам това семейство да бъде върнато във Франция. Няма живот за тях тук. От 2850 роми, живеещи в Митровица, само десет имат работа", казва Гюшани. Той разказва още, че ромите в Митровица получават месечни социални помощи между 40 и 110 евро.
Очевидно е, че ромската общност страда от дискриминация тук в Косово,
заключава Гюшани.
Вчера френският президент Франсоа Оланд предложи на Леонарда Дибрани да се върне да учи във Франция, но сама, без семейството си. Момичето отказа.
"Няма да ида сама във Франция, няма да изоставя семейството си. Аз не съм единствената, която трябва да ходи на училище, братята и сестрите ми също трябва да ходят", заяви момичето.
Леонарда и четирима от братята и сестрите й са родени в Италия. Най-малката й сестра, на 17 месеца, е родена във Франция. След като дълго време твърдеше обратното, бащата Решат в крайна сметка призна, че от цялото семейство само той е роден в Косово.
По негови думи той и семейството му отишли през 2008 г. от Италия във Франция без документи.
Бащата призна, че в молбите за убежище излъгал френските власти, като заявил, че цялото му семейство е от Косово с надеждата да увеличи шансовете им да получат убежище във Франция, отбелязва АФП.
Същевременно френският президент Франсоа Оланд бе сериозно разкритикуван
за вчерашното си предложение експулсираното 15-годишно косовско момиче да се върне във Франция.
Предложението му предизвика гневни реакции. Оланд отново бе подложен на критики, след като се намеси в аферата "Леонарда", без да използва случая, за да изрази ясна линия по въпроса за имиграцията, посочва АФП.
Така на преден план изпъкна амбициозният му министър на вътрешните работи Манюел Валс, допълва агенцията.
Проучване, поместено в седмичника "Журнал дю диманш" и цитирано от Ройтерс, показа, че рейтингът на Оланд е паднал до 23% - рекордно ниско равнище, откакто е на власт, и дори под най-ниския рейтинг на десноцентристкия му предшественик Никола Саркози.
Междувременно Валс стана най-популярният министър във Франция.
Нищо няма да ме отклони от пътя ми, заяви Валс в интервю, публикувано днес в "Журнал дю диманш".
Законът трябва да се прилага и това семейство не трябва да се връща във Франция, подчерта той.
Цялото вълнение около случая би било по-малко, ако Леонарда не бе задържана край училище,
коментира белгийският вестник "Либр Белжик" под заглавие "Горката Франция".
Изданието определя предложението на Оланд за връщане на детето като катастрофално по три причини - защото противоречи на съдебно решение, защото отделя дете от родителите му, както и защото затвърждава мнението, че френският президент е неспособен да налага решенията си.
Вестникът цитира президента (1995-2007 г.) Жак Ширак, според когото да си началник изисква умението да управляваш.
"Като се опитва да се хареса на всички, Оланд позволи на всички да му се качат на главата. Ден след ден той губи от авторитета, който му бе останал. Така ще трябва да продължи до 2017 година. Горкият, горките французи, горката Франция", обобщава изданието.
Председателят на френската крайнодясна партия "Национален фронт" Марин льо Пен поиска
оставката на президента Оланд за това, че е "унизил" страната
в случая с експулсираната Леонарда.
Първият човек, който трябва да подаде оставка, не е министърът на вътрешните работи Манюел Валс. Очевидно това трябва да направи президентът, защото той унизи страната по такъв начин, че вече няма никакъв авторитет", посочи Марин льо Пен.
"Добре видяхме слабостта, уязвимостта на това лице, което под натиска на няколко ученици левичари наруши не само административни решения, но и закона. Той стигна дъното", подчерта лидерката на крайната десница.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!