Ф ренската крайнодясна партия Национален фронт предлага Париж да последва примера на Лондон и да свика референдум за членството на страната в ЕС. „Това напълно съвпада с политическата програма на Националния фронт“, заяви зам.-шефът на формацията Флориан Филипо.
„Ние искаме от правителството да проведе подобен референдум, който ще стане синоним на възстановяването на демокрацията“, посочи представителят на Националния фронт.
Според него така трябва да постъпят не само британците и французите, а и „всички европейски народи“.
„Ако правителството откаже да организира референдум във Франция, ние ще опитаме да направим така, че този въпрос да стане централен в следващата президентска кампания“, каза Филипо.
Франция отправи предупреждение за „опасната“ позиция на Дейвид Камерън по въпроса за Европейския съюз, пише същевременно британският вестник „Гардиън“ по повод на вчерашно интервю на френския министър на външните работи Лоран Фабиюс за радио Франс ентер.
Изданието отбелязва, че докато британският премиер е на европейска обиколка в четири държави, дипломат №1 на Париж е предупредил, че
страната му ще каже „не“, ако Великобритания поиска специален статут в ЕС.
Вчерашните изказвания на Фабиюс показват, че Франция вероятно ще възприеме твърд подход и ще възрази срещу предоставяне на благоприятни условия на Обединеното кралство, допълва „Гардиън“.
Изданието посочва, че според Париж, ако това стане, то може да подкопае позициите на френския бизнес в единния пазар.
Франция обвини Дейвид Камерън, че се опитва да „разглоби“ ЕС, пише „Дейли телеграф“ по същия повод.
Вестникът цитира думите на Лоран Фабиюс, че
Великобритания е „влязла във футболен клуб и не може насред мача да решава, че иска да играе ръгби“.
„Ню Йорк таймс“ прави паралел между Камерън и гръцкия премиер Алексис Ципрас, който преди британския си колега заплаши с излизане от блока, ако не се стигне до по-благоприятни условия за Атина.
Вестникът обаче напомня, че Ципрас вече се убеди, че европейците не са толкова сговорчиви, колкото се надяваше, и сега над Гърция е надвиснала криза.
„Камерън може и да срещне някаква готовност да го изслушат и да му помогнат – но само до определена степен, като се има предвид трудното правене на изключения в блока от 28 държави, всяка една от които може да поиска специално отношение“, коментира „Ню Йорк таймс“.
Изданието отбелязва, че макар и очевидно различни, двата случая свидетелстват за драматичен период за ЕС в момент, когато евроскептични партии постигнаха изборни победи в няколко страни членки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!