Германските гласоподаватели дадоха нов мандат на канцлера Ангела Меркел, чиято партия Християндемократически съюз (ХДС) в съюз с баварския Християнсоциален съюз (ХСС) спечели 33,8% от гласовете на парламентарните избори и ще състави коалиция с предпочитания си партньор - либералите.
На миналите парламентарни избори през 2005 г. ХДС/ХСС имаха 35,2%.
Свободната демократическа партия - либерали (СвДПЛ) спечели сензационните 14,6% от гласовете - най-добрият резултат от създаването на партията. На последните парламентарни избори тя имаше 9,8%.
Социалдемократите признаха поражението си и обявиха, че минават в опозиция. Те са втори на изборите, но с рекордно нисък резултат, най-лошият от 1949 г. - 23% - с 11,2% по-малко в сравнение с изборите през 2005 г..
Левите (бившите източногермански комунисти) взеха 12,5% от гласовете, Зелените - 10,5%.
Според телевизия А Ер Де тези резултати дават на ХДС/ХСС и СвДПЛ общо между 320 и 324 места в 598-местния парламент, макар че само веднъж в историята си ХДС е получавал по-малко подкрепа в изборите за Бундестаг.
През последните четири години Германия се управляваше от широка коалиция между консерваторите и социалдемократите.
За последен път
Германия е била управлявана от десноцентристко правителство в периода между 1982 и 1998 г.,
когато канцлер беше Хелмут Кол. Очаква се подобно правителство сега да намали ролята на държавата в икономиката, отбелязва Ройтерс.
Смята се също, че Меркел и либералите от СвДПЛ ще работят за отпадането на съществуващ закон за закриването на атомните електроцентрали в Германия през следващото десетилетие.
Във външната политика една десноцентристка коалиция ще работи по-енергично за блокирането на стремежа на Турция да се присъедини към ЕС. Ангела Меркел подкрепя идеята за "привилегировано партньорство" с Турция, но не и за нейно пълноправно членство в ЕС, припомня Ройтерс.
"Успяхме да спечелим солидно мнозинство, за да съставим ново правителство на ХДС/ХСС и СвДПЛ.
Постигнахме нещо чудесно. Успяхме да постигнем предизборната си цел за стабилно мнозинство за ново правителство в Германия.
Искам да съм канцлер на всички германци, за да подобрим положението в страната ни", заяви Меркел в централата на ХДС в Берлин.
Лидерът на СвДПЛ Гуидо Вестервеле изрази задоволство от "отличния резултат". Той благодари на избирателите за този най-добър резултат, постиган някога от партията му.
Той заяви, че ще се стреми към равноправно участие на партията му в новата коалиция. Партията ни ще настоява за справедлива данъчна система, по-добро образование и зачитане на гражданските свободи, каза Вестервеле, който вероятно ще стане външен министър.
Лидерът на социалдемократите
Франк-Валтер Щайнмайер призна поражението
на партията си.
"При сегашното състояние на нещата, ХДС/ХСС и СвДПЛ имат мнозинство и ще сформират правителство. Това е горчиво поражение. Чака ни нова роля - на опозиционна партия", заяви Щайнмайер, който в продължение на четири години беше първи дипломат в управляващата широка коалиция между консерватори и социалдемократи.
Германските социалдемократи са били в управлението на страната през последните 11 години. Сегашният им изборен резултат - под 25%, е най-ниският резултат на парламентарни избори от Втората световна война насам.
Резултатът на ХДС/ХСС обаче също е най-слабият от 1949 г. насетне.
Канцлерката Ангела Меркел спечели парламентарните избори в Германия, но победата не е никакъв триумф заради незадоволителните резултати на Християндемократическия съюз и влиянието, което ще имат либералите в новата управляваща коалиция, отбелязват германските медии, цитирани от Франс прес.
"Победата не е никак блестяща. Резултатът е горчив за ХДС/ХСС и особено за канцлерката", пише в. "Велт".
Успехите на Ангела Меркел не донесоха никаква полза на партията й, а победата на новата коалиция е преди всичко успех за Свободната демократическа партия - либерали, която със своите 14% се представи най-добре от 60 години, отбелязва вестникът.
Триумфът има своите сенчести страни, посочва в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг". ХДС/ХСС начело с Ангела Меркел продължава да губи гласове, добавя ФАЦ.
Според "Шпигел" Меркел запазва поста си, но партията й ще трябва да плати висока цена. Тежестта на СвДПЛ в новата управляваща коалиция ще бъде много по-голяма, отколкото при управлението на канцлера Хелмут Кол.
"Файненшъл таймс Дойчланд" обаче прогнозира, че Ангела Меркел няма да допусне либералите да й наложат радикални промени.
Още снощи тя подчерта, че ще бъде канцлерка на всички германци, което означава, че не предстоят големи промени.
Сходна е прогнозата на "Берлинер цайтунг", който пише, че не се очаква неолиберален завой в политиката.
Ангела Меркел не е привърженик на политически авантюри - тя е прагматична и разумна и няма да допусне фундаментални промени, отбелязва вестникът.
Печатът изразява задоволство от края на голямата коалиция между консерватори и социалдемократи, посочва АФП.
Настъпи краят на управлението, което взимаше решения въз основа на най-малкия общ знаменател. Предстои връщане към нормалната демокрация, към сблъсъка между управляващи и опозиция, пише "Берлинер цайтунг".
След четири години управление на голямата коалиция социалдемократите получиха едва 23 на сто от гласовете и са големият губещ, което според "Шпигел" е краят на СДП.
"Велт" и ФТД прогнозират, че социалдемократите ще направят завой наляво след слабото представяне на вчерашните парламентарни избори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!