Т емата за притока на българи и румънци във Великобритания след 1 януари, когато отпадат ограниченията за тях на британския трудов пазар, отново е водеща за няколко британски издания.
Управляващата коалиция е разделена по отношение на плановете на премиера Дейвид Камерън да ограничи достъпа на мигранти от страни от ЕС до британските социални придобивки, пише "Дейли мейл". Против това са либералдемократите.
Кметът на Лондон Борис Джонсън обаче подкрепя ограничителните мерки
и подчертава, че е дошло време Великобритания да затегне контрола на условията, при които европейски мигранти идват в страната, допълва изданието.
Вестникът посочва, че плановете предвиждат на новите мигранти от ЕС да се забрани да искат социални помощи през първите 12 месеца от пребиваването си в страната.
Каквото и да направи Камерън, той ще се сблъска с яростната опозиция на ЕС, но това няма да помогне на 1 милион безработни младежи във Великобритания.
И без притока на румънци и българи те вече трудно могат да си намерят работа, защото са в конкуренция с огромен брой мигранти от други европейски страни, посочва "Дейли мейл".
"Дейли телеграф" пише, че
от 2007 г. насам британското вътрешно министерство не е отхвърлило нито едно искане на британски работодател за издаване на разрешително за работа за български имигранти
въпреки уверенията на властите, че британците имат предимство при назначаване на работни места във Великобритания. Информацията съобщил посланикът на България в Лондон Константин Димитров, пише британският вестник.
Димитров заявил, че не е чувал за отхвърляне на молба за издаване на разрешително за работа за българин, въпреки че на британската Агенция за граничен контрол било наредено да отказват искания за разрешително, ако се намерят подходящи британски работници.
При това положение възниква безпокойство дали ограниченията за българите и румънците от приемането им в ЕС през 2007 г. изобщо са функционирали, пише в. "Дейли телеграф".
Над 150 000 души са подписали петицията, инициирана от британския вестник "Дейли експрес", която призовава премиера Дейвид Камерън да запази трудовите ограничения за румънци и българи и след 1 януари 2014 г.
Според изданието петицията ще бъде изпратена на Даунинг стрийт тази седмица. Очаква се британският премиер Дейвид Камерън да обяви тази седмица нови предложения за обезкуражаване на имигрантите, с които цели да направи по-труден достъпът на новодошлите до социални помощи.
Парламентаристите, които подкрепят вземането на мерки срещу Румъния и България, приветстваха тази инициатива, но смятат, че тя не е достатъчна, посочва британският вестник. Консерваторът Питър Боун смята, че ограниченията трябва да останат в сила.
"Напълно правилно е да направиш достъпа до социални придобивки по-труден за новите имигранти, защото една от причините, поради които хората прекосяват Западна Европа, за да стигнат тук, е това, че нашите помощи са по-щедри, отколкото в други страни", твърди той.
"Все пак това не решава фундаменталния проблем, който е в това, че когато отворим вратата за Румъния и България, ще дойдат хиляди и хиляди. Трябва да ги спрем, защото броят им ще бъде толкова голям, че нашите усилия за намаляване на имиграцията ще бъдат съсипани. Най-лесното нещо е да запазим трудовите ограничения за още пет години и да не правим каквото ни казва ЕС", посочва парламентаристът консерватор.
Според вчерашния брой на вестник "Сънди таймс" премиерът Дейвид Камерън се кани да предизвика Брюксел, като удължи драстично срока, в който новодошлите трябва да са пребивавали в Обединеното кралство, преди да имат право на социални придобивки.
Единият вариант, който се обмисля сериозно, е имигрантите първо да докажат, че постоянно пребивават от една година във Великобритания - тоест четири пъти повече от досегашния задължителен срок - и тогава да добият право за социални облаги, пише неделният вестник.
"Сънди таймс" предрича, че подобен ход на британските власти би довел до остра съдебна битка с Европейската комисия, която забранява страните членки да дискриминират своите граждани и гражданите от съюзните страни в правото им на социални придобивки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!