Гърция няма да фалира, прогнозира Международният валутен фонд (МВФ) в доклад, цитиран от гръцкия в. "Етнос".
Четирима икономисти, които са автори на доклада, смятат, че инвеститорите са надценили опасността от фалит, пред която са изправени развити страни с прекомерно високи дефицити и дългове, в това число и Гърция.
Дори и Гърция да обяви фалит, този фалит няма да има смисъл, тъй като не е адресиран до пазарите и не е свързан с кредитирането й, твърдят икономистите.
Опасността от фалит в Европа е надценена в този момент, е мнението на икономиста Паоло Мауро, който критикува анализаторите от американската банка "Ситигруп", които през май предрекоха, че Гърция със сигурност ще спре плащанията или ще преструктурира дълга си.
Той смята още, че за последните 30 години много страни, като Гърция, чийто дълг възлиза на 150% от БВП, са прилагали подобни програми за бюджетно оздравяване и са успели да се се справят с кризата без да обявяват фалит.
Но дори и Гърция да обяви фалит, това не означава нищо, тъй като тя не е длъжна да излезе на пазарите за три години и поради това ще има време да възвърне доверието на инвеститорите, преценява икономистът от МВФ.
Според премиера Папандреу опасността от фалит на Гърция не е отминала напълно,
макар че по-голямата й част е избегната. Пред радио Атина гръцкият премиер призова за общонационални усилия, за да бъдат извършени промени в страната, при това скоро, тъй като по думите му е невъзможно да бъде променена страната само от 15-20 министри.
"Дилемата ни е променяме или не променяме страната", каза премиерът, изтъквайки, че големият болен в Гърция е държавата и че държавният апарат е този, който не функционира правилно, най-вече по вина на политиците.
Папандреу призова за радикално преструктуриране на всички сектори на обществото и икономиката и подчерта, че е нужно с общите усилия на нацията да бъде постигнат обществен договор.
Той добави, че Гърция трябва да развие предимствата, които има, в сектори като туризма и селското стопанство, и че е нужно да се промени техния модел на управление.
Малките и средни предприятия се нуждаят от помощ, а проблемът с неплащането на данъци и осигуровки трябва да бъде решен, каза още Папандреу.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!