"Ние имаме четири банки с гръцки собственици. В момента те са много стабилни. В своя портфейл те нямат гръцки държавни ценни книжа, които да ги повлекат".
Това коментира за степента, в която кризата в Гърция може да повлияе и върху България, бившият финансов министър Муравей Радев. Той се включи по телефона за предаването "Събуди се" на Нова ТВ, тъй като самият той в момента е в Гърция на почивка.
Според него случващото се няма да се отрази фатално на стокообмена между двете страни.
"След пет месеца "иди си, ела си" гръцкият премиер Алексис Ципрас най-накрая реши да пита народа си и да си измие ръцете като Пилат Понтийски с този референдум. Той набута Гърция в тази безизходица", коментира възмутен Радев.
Според него след новината за одобрения референдум най-лошият сценарий за Гърция вече е факт.
Аз бих казал: "Прости им, Боже, тези хора не знаят какво правят",
изтъкна експертът, за когото най-страшното е, че няма да има споразумение с тройката кредитори.
"Липсата на такова споразумение значи край не само на свежите пари, които идваха от ЕС. Това би било основание за ЕЦБ да продължава да финансира гръцкото правителство индиректно чрез програмата за спешна ликвидност. В момента, в който ЕЦБ врътне кранчето на тази подкрепа, гръцката финансова система ще се изпари за броени дни".
"Гърците вече спряха да си плащат данъците.
Правителството има да събира 80 млрд. евро данъци. Как може с тези малки приходи да поддържат тези високи разходи", попита експертът като даде пример, че в южната ни съседка само пенсиите са 16% от БВП, докато в България са наполовина.
Радев прогнозира срив на държавните и общинските бюджети в закъсалата южноевропейска държава.
Вижте повече от разговора във видеото
"Трудно е да се прогнозира дали Гърция ще фалира, а за искания референдум може да има няколко сценария,
за да излезе правителството на Ципрас от тежкото положение – да се отиграе ситуацията във вътрешнополитически план, да се печели още време.
Не мога да кажа дали ще има опит за сделка в последния момент или в ход ще влезе план "Б", каза пред БНТ вицепремиерът Томислав Дончев.
Той припомни, че България и Гърция нямат нищо общо като параметри на бюджета и задлъжнялостта. Негативен ефект, обаче, върху България ще има, защото не може икономиката на съседна държава да страда и това да не се усеща у нас, продължи Дончев.
"Може и да е положителен ефектът, но зависи кой от сценариите ще се развие, а те са много. Положително въздействие може да има заради интензивния стокообмен, който имаме с Гърция, заради миграцията на бизнес и компании у нас. Надявам се положителното и отрицателното като ефект да се осреднят и резултатът да е около нулата", отбеляза икономическият вицепремиер и припомни, че нямаме преки аналози, тъй като засега няма фалирала държава от Еврозоната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!