Състоянието на демокрацията в повечето от 29-те бивши комунистически страни от Източна и Централна Европа и Евроазиатския регион се е влошило през изминалата 2008 г.
Тази констатация се съдържа в изследване на базираната в САЩ международна неправителствена организация "Фрийдъм хаус", представено в Прага по време на конференция, организирана от радио "Свободна Европа/Радио Свобода".
Броят на авторитарните режими в тези 29 страни се е повишил до осем през изминалата година, се казва в изследването.
За първи път "Фрийдъм хаус" включва в режимите, определени като авторитарни, и Русия
Като доказателство са посочени президентските избори през 2008 г., в които на практика е нямало конкуренция и Владимир Путин просто е предал властта на избрания от него приемник - Дмитрий Медведев.
Отстъпление от демокрацията се отчита в седем от 10-те нови страни членки на ЕС от Централна и Източна Европа, както и в страните, в които бяха извършени така наречените "цветни революции" като Киргизстан, Украйна и Грузия.
Подобно на Русия, Киргизстан е поставен в групата на страните със засилени позиции на авторитарните режими.
В проучването България и Румъния, двете най-нови страни членки на ЕС, както и Хърватия, която кандидатства за членство в ЕС, са поставени в групата на държавите с частично консолидирана демокрация.
Сред основните пречки за демокрацията в България е цитирана корупцията.
В изследването 29-те страни са оценени по скала, варираща от 1 до 7, като 1 е за страните с изцяло действаща демократична система, а 7 - за изцяло авторитарните режими.
На първо място с еднаква оценка от 1,93 точки са Естония и Словения
Следва ги Чехия с 2,14 точки. Чехия, досегашният ротационен председател на ЕС, бележи отстъпление през 2008 г. в сравнение с 2007 г. заради проблеми в борбата с корупцията и съдебното преследване на хора, замесени в корупционни скандали.
Косово е похвалено заради подобряването на демократичното управление на местно и национално ниво, в момент когато мисията на ООН там започна да предава контрола върху тези две управления на косовските институции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!