Ио олзването на френското контраразузнаване за разкриване източниците на един от най-престижните френски вестници - в. "Монд", вкара френският президент Никола Саркози в нов горещ скандал вчера.
Днес опитът на държавния глава да шпионира журналистите на изданието във връзка с отразяването му на скорошния скандал с "Л'Ореал" е основна тема във повечето западни медии.
"Монд" обвинява президента, че собственоръчно е наредил на службите да проследят източника на неблагоприятните разкрития за неговата партия, замесена в укриване на доходи и незаконно партийно финансиране от собственичката на козметичната фирма Лилиан Бетанкур преди време.
Цитирайки закон, приет при управлението на Саркози, изданието обяви вчера, че завежда дело за нарушаване на поверителност на журналистически източник.
"Законът е напълно ясен - поверителността на източниците на журналистите е защитена при упражняването на мисията им да информират обществеността", изтъкна "Монд" в редакционна статия.
Може ли държавен глава да използва разузнавателните служби за разследване на случай, който наистина е деликатен, но засяга повече интересите на партията му, отколкото тези на държавата - се пита пък в жалбата, внесена от вестника срещу
неизвестен извършител.
Изданието подчертава, че "държавните служби действително са разследвали източниците на в. "Монд" в аферата Бетанкур, както самите те потвърдиха на 11 и 13 септември".
Вестникът припомня изказване на Саркози от 8 януари 2008 г. в Елисейския дворец: "Никой уважаващ себе си журналист не разкрива източниците си. Всеки трябва да разбере и да приеме това".
Изглежда аферата Вьорт-Бетанкур обаче е променила мнението му, коментира "Монд", имайки предвид намесването на министъра на труда Ерик Вьорт - бивш ковчежник на управляващата партия и на предизборната президентска кампания на Саркози - в скандала за конфликт на интереси и незаконно партийно и предизборно финансиране на френската десница.
Вестникът припомня, че на 4 януари е било прието законово изменение по инициатива на самия Саркози за изясняване на отношенията между медиите и властта. В него се казва: "Не може да се нанася пряко или косвено посегателство върху тайната на източниците, освен ако това е оправдано от националния интерес".
В тази афера случаят не е такъв, освен ако приемем, че националният интерес е нарушен от факта, че един министър (Ерик Вьорт) е дестабилизиран от медийни разкрития, коментира "Монд".
Британският в. "Дейли телеграф" отбелязва, че значението на медиите като балансьор на властта е още по-важно в този конкретен случай, тъй като аферата Бетанкур се разследва от офиса на генералния прокурор, който се отчита пред правосъдния министър, а не от независим съдия-следовател.
Десният френски в. "Фигаро" озаглавява статията си по темата "Обвиненията на "Монд" - Социалистическата партия говори за "Вьортгейт" - по аналогия със скандала "Уотъргейт" в САЩ, в който бяха подслушвани партийни съперници и президентът Ричард Никсън бе принуден да подаде оставка след като това се разкри.
Френското президентство отхвърли вчера твърденията на в. "Монд" и увери, че не е давало никакви разпореждания да се издири източника на информация в политико-данъчния скандал.
"Елисейският дворец изцяло отрича обвиненията на "Монд". Президентството уточнява, че никога не е давало подобни разпореждания на която и да е служба", се казва в кратко изявление на френското президентство.
"Монд": Саркози ни шпионира за собствена изгода
Използването на френското контраразузнаване за разкриване на журналистически източник вкара френският президент в нов горещ скандал
14 септември 2010, 10:53
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!