Тази година успяхме да свържем разследвания за пиратство между Западна Европа и Източна Африка, съобщи изпълнителният директор на Интерпол Жан-Мишел Лубутен.
Публикувахме нашата първа "червена бележка" - (задействане на процедура) за международно издирване на човек, търсен за пиратство, добави той.
Според ООН
37
кораба са били пленени от началото на
годината
от сомалийски пирати и към този момент 438 моряци са в техни ръце.
И пиратите са прибрали стотина милиона долара откупи през последните две години, сочи изследване на британския Кралски институт за международни отношения "Чатъм хаус".
За да преговарят, да вземат и в крайна сметка да изперат парите, сомалийските кланове, специализирани в пиратска дейност, имаха нужда от помощ. И те намериха такава.
"Според нас те имат
мрежи от агенти в региона",
посочва пред АФП международен експерт, който подготвя доклад по въпроса и пожела да остане анонимен. "Това им позволява да преговарят откупите, после да прехвърлят извън Сомалия една част от парите."
Друг специалист по темата, който работи в Обединените арабски емирства, допълва: "Това е иронията на Дубай: преговорите са водени тук, предаванията на пари са организирани от охранителни компании, които са базирани тук. Щом парите бъдат връчени, една част се връщат тук, дискретно."
Според него за пореден път е
използвана хауаля -
неформална система за трансфер на пари в ислямския свят, която не оставя никаква писмена следа.
След статия във вестник "Индипендънт", цитиращ детективи, работещи за собственици на кораби, според които част от откупите минават през Дубай, зам.-началникът на полицията в емирството заяви през април тази година, че "парите на пиратите не се перат в Дубай".
В тазгодишния си стратегически доклад за контрола върху наркотиците Държавният департамент на САЩ обаче пише: "Има информации, че (Обединените арабски)
емирства са
използвани като финансов център от
пиратските мрежи,
действащи край бреговете на Сомалия."
Друга държава в региона - Кения, където цените на недвижимите имоти по странен начин се повишиха рязко през последните три години, също е посочена в този доклад, чиито автори отбелязват, че "е възможно кенийската финансова система да изпира годишно над 100 млн. долара, идващи от наркотрафик и от фондове, свързани със сомалийските пирати".
През 2008 г. в доклад на ООН, основан на свидетелски показания, събрани в сомалийския град Ейл - център на пиратството, бе посочено, че парите от откупите са поделяни на приблизително равни части между пиратите, местните милиции и племенните лидери, от една страна, и финансистите и спонсорите на операциите - от друга.
А сумите, за които става въпрос, будят апетит далеч отвъд района на Африканския рог.
Според Бирген
Келеш, автор на доклад, представен през
април тази година на комитета на НАТО
за политическите въпроси,
"една нова икономика е разцъфтяла в цял свят,
като охранителни компании, адвокати и специално подготвени преговарящи извличат печалба от участието си в пиратски афери".
"Лондон изглежда се е превърнал в сборен пункт за тези фирми, които подпомагат собствениците на кораби да решават правните проблеми, пораждани от плащането на откупи", твърди тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!