С лед договорения с Русия кредит в размер на 15 млрд. долара Украйна няма нужда да се обръща към Международния валутен фонд, заяви украинският премиер Микола Азаров по украинската телевизия, предаде ИТАР-ТАСС.
На среща тази седмица в Москва руският президент Владимир Путин обеща на украинския си колега Виктор Янукович кредит на стойност 15 млрд. долара, както и да намали с една трета цената на доставяния в Украйна руски газ.
"Засега не ни се налага да се обръщаме за кредит към МВФ, но пък си осигурихме допълнителни преимущества в преговорите с фонда", каза премиерът.
Азаров днес отново заяви, че без
споразумението с Русия Украйна е била заплашена от фалит
и че то не заплашва украинската независимост, както твърди опозицията.
Азаров каза още, че
Украйна ще подпише Споразумение за асоцииране с ЕС, но при по-изгодни за себе си условия.
"Украйна непременно ще подпише Споразумение за асоцииране с ЕС, но при по-изгодни за себе си условия", каза Азаров в ефира на украинска телевизия. Направихме пауза по пътя на евроинтеграцията, взехме това решение, когато стана абсолютно ясно, че след подписването на споразумението ни чака криза, каза премиерът и добави, че при това положение правителството не е имало друг избор освен да промени решението си и да "намери други форма на подкрепа за Украйна". През 2014 г. ние ще укрепнем и ще подпишем споразумението с ЕС, увери Азаров.
Междувременно председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой заяви, че
ЕС потвърждава щедрото си предложение към Украйна за политическо асоцииране.
"Днес ние потвърждаваме и твърдата си подкрепа за всички участници в мирния протест на площада на Независимостта и на други места в Украйна", заяви Ван Ромпой след края на срещата на върха на европейските лидери в Брюксел. В изявлението му обаче не се говореше за възможност Украйна да стане член на ЕС. По този повод ИТАР-ТАСС пише, че ЕС не е предложил на Украйна перспектива за европейско членство и за финансова помощ.
Европейската комисия не смята, че има основание да продължи преговорите за подписване на споразумението по асоцииране с настоящите управници на Украйна,
каза председателят на ЕК Жозе Барозу. "Не виждаме стремеж от страна на Киев да подпише това споразумение", каза той.
Барозу добави, че след срещата на върха във Вилнюс по въпросите на Източното партньорство той е разговарял два пъти с украинския президент Виктор Янукович, после върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън е посетила Киев, а първият украински вицепремиер Серхий Арбузов е бил в Брюксел и при всички тези разговори ЕК не е чула ясна позиция на украинското ръководство относно споразумението за асоцииране.
След края на срещата на върха германския канцлер Ангела Меркел заяви, че
вратите на Европа остават отворени за Украйна,
предаде ИТАР-ТАСС. Меркел добави, че ЕС ще поддържа правото на украинските граждани на мирни протести и ще води едновременно диалог с Киев и с Москва.
Френският президент Франсоа Оланд посочи, че ЕС и Русия са в правото си да предлагат едновременно на Украйна да се интегрира към един или друг проект, всеки един от които си има своите преимущества, предаде ИТАР-ТАСС. "В Киев трябва да кажат какво мислят да правят, а ЕС е длъжен да покаже на Украйна, че вратите на договора за асоциация засега остават отворени", каза Оланд.
ЕС ще подпише споразумения за асоцииране с Грузия и Молдова до август 2014 г., заяви Херман ван Ромпой . "Готови сме да ускорим работата и определихме август догодина като крайна дата за подписване на договорите с Грузия и Молдова", посочи той и увери, че ЕС поддържа народите на двете страни в техните демократични избори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!