О т няколко дни Италия и Франция спорят остро за мигрантите, които влизат в Европа през Италия, но се опитват да продължат на север през Франция.
Най-конфликтната точка се оказва граничният пункт Вентимиля-Мантон на италианско-френската граница.
От пет дни там лагеруват стотици мигранти, главно от Судан и Еритрея, след като френската гранична полиция не им позволи да преминат във Франция.
Мигрантите организираха протести, като стотина от тях дори нощуват при скалистото крайбрежие близо до френската граница, а други 200 намериха убежище в жп гарата на Вентимиля.
По-рано днес италианската полиция принудително изведе някои от лагеруващите.
След като Франция подсили граничния контрол при Вентимиля, италианският вътрешен министър Анджелино Алфано определи мярката като
„юмручен удар в лицето на Европа“.
Френският му колега Бернар Казньов обаче заяви, че Франция спазва европейските правила, предвиждащи регистрираните в Италия мигранти да бъдат връщани там.
Според т.нар. Дъблински регламент молбата за убежище на един мигрант се обработва в първата страна от ЕС, в която е влязъл. Италия смята, че при сегашния рекорден бежански поток това правило е неприложимо.
Страната е главната входна точка за отиващи към Европа мигранти през Средиземноморието, повечето от които се опитват да заобиколят правилото „Дъблин 2“ като избягват идентификация в Италия и продължават към Северна Европа.
Париж поиска от Рим да създаде система за подбор на мигрантите на своя територия,
ако иска да получи солидарност от европейските си партньори за поемане на известен брой кандидати за убежище.
„Подкрепяме солидарността, но не и солидарност без отговорност“, каза Казньов след среща с колегите си от Германия и Италия – Томас де Мезиер и Анджелино Алфано.
Френският вътрешен министър обясни, че отговорността означава да се изработи система, която позволява разграничаване на мигрантите, които са за убежище в Европа, от незаконните икономически имигранти, чието връщане трябва да се организира. Това предполага създаване в Италия на центрове за идентификация и регистриране на новопристигащите, за да се извърши подбор между тези, които могат да ползват правото на убежище, и тези, които трябва да бъдат върнати обратно, подчерта Казньов.
Вчера италианският премиер Матео Ренци заплаши, че
Италия ще предприеме едностранни мерки за справяне с бежанската криза, ако не получи помощ
от другите страни от ЕС. „Не може да има национален егоизъм и затваряне на очите. Ако Европа иска да бъде Европа, тя трябва да подходи към този проблем колективно. Ако това не стане, просто ще действаме сами“, каза Ренци, без да дава подробности. „Това няма да е поражение за Италия, а поражение за Европа“, добави той.
Вероятно намеквайки за Франция, Ренци каза, че „поведението на показване на мускули, възприето от някои министри на някои приятелски страни, е точно обратното“ на нуждата от повече солидарност в ЕС.
Казньов заяви вчера, че Италия е длъжна да се подчини на Европейските правила за предоставяне на убежище и че Франция ще продължи да връща мигрантите.
Италия отдавна се оплаква, че европейските ѝ партньори бягат от отговорностите си
и оставят Италия и Гърция да се справят с възникналата извънредна ситуация с миграцията без ефективна подкрепа.
Австрия също засили контрола над мигрантите от Италия и мнозина бяха спрени и на австрийската граница близо до град Болцано.
Нечленуващата в ЕС Швейцария също се опитва да отблъсне от границите си мигранти, които се опитват да влязат откъм Италия.
За да се помогне на Италия и на другата европейска страна, която поема най-голям наплив на мигранти – Гърция, ЕК предложи мигантите от тези страни да бъдат разпределени на квотен принцип сред останалите страни членки на Съюза. Не всички държави обаче са съгласни и дебатите продължават.
Българският министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова подчерта, че
България проявява солидарност с Италия и Гърция по предлаганата квотна система за разпределение на бежанци
от двете средиземноморски държави. „Преценката ни е, че трябва да проявим солидарност и винаги сме заявявали тази позиция. Утре на нас може да ни се наложи да поискаме такава“, каза тя.
Проблемите с мигрантите не са само на границата. През почивните дни
властите на Милано и на Рим бяха принудени да вземат спешни мерки,
за да се справят с притока на мигранти на две централни гари в тези градове. В Рим в района на гара „Тибуртина“ властите започнаха за издигат палатки със 150 легла. По-рано през седмицата полицията премести стотици мигранти, които спяха в гарата.
На централната гара в Милано положението също е тежко. Властите затвориха две зони на приземния етаж, където мигрантите спяха, заради зачестили случаи на краста.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!