24

П рез септември в Германия се разгоря дискусия около няколко сексуални престъпления, за чиито извършители се предполага, че са чужденци или бежанци, пише "Дойче веле".

В понеделник в Бон започна процес срещу мъж от Гана, за когото се твърди, че през април е изнасилил млада жена пред очите на приятеля ѝ, с когото били на палатка.

В Лайпциг неизвестен извършител с южняшки черти брутално пребил и изнасилил джогърка. Друга джогърка пък била изнасилена в Бавария от нигериец с отхвърлена молба за политическо убежище. Пак в тази провинция едно 16-годишно момиче било изнасилено насред улицата – предполага се, че от афганистанци.

А във Фрайбург тече наказателен процес срещу бежанеца Хюсейн К., който (според самопризнанието му – бел. ред.) изнасили и уби 19-годишна студентка.

Осъдиха трима мигранти, изнасилили жена на живо във "Фейсбук"

Агенция ДПА подчертава, че редом с тези факти в медиите понякога се появяват и фалшиви или най-малкото тенденциозни новини по темата. Нека не забравяме освен това, че новото, по-строго законодателство срещу сексуалните престъпления автоматично увеличава числата. 

Вижте във видеото горе: Кои са страните с най-голям брой изнасилвания 

Повече извършени престъпления

Независимо от всичко това полицейската статистика показва лека тенденция нагоре. Според показателите за 2017 г. (които още не са официално публикувани), в Германия са регистрирани 6 744 завършени и 1 175 незавършени акта на изнасилване или сексуално посегателство – ръст от 12,8% в сравнение с предишната година. Заподозрени са общо 6 476 души, от които 38,8% не са германци, а общо 800 са кандидати за политическо убежище. Според произхода им около 15% са турци, 9,2% сирийци и 8,6% афганистанци.

Сравнителната статистика сочи, че от 2005 г. насам процентът на чужденците-извършители се колебае между 28 и 31 на сто. В годината на тъй наречената „бежанска криза" този процент отива над 33, а през тази година се е покачил с още 5 пункта. (От кореспонденцията на ДПА не става ясно дали в случая става дума само за осъдени извършители или и за заподозрени – бел. ред.)

Процентът на хора от чуждестранен произход, замесени в такива престъпления, е по-висок от процента на хората от същия произход, замесени в други видове престъпления, обяснява професор Йорг Кинциг, директор на Института по криминология в Тюбинген. „А това е тревожно", допълва той.

Но каква е причината? Какво ни казват тези числа? Нима бежанците са по-зли от нас? Нима са склонни към повече жестокост и насилие, нима мразят жените, нима са безпощадни и сексуални маниаци повече от хората тук? Нещата не са толкова прости, единодушно отговарят експертите.

Три фактора

Първият фактор, за който мнозина с радост си затварят очите, е разликата в готовността на жертвите да подават жалба, обяснява криминалистът професор Кристиян Пфайфер: „Срещу местни хора по-рядко се подават жалби - поради усещането, че чужденците са по-голяма заплаха", казва той.

Втори фактор: възрастта. Според полицията, мъжете под 40-годишна възраст по принцип по-често клонят към насилие. А тъкмо сред бежанците тази възрастова група е свръх пропорционално представена. Така например 40% от хората, които идват в Германия от Северна Африка, са млади мъже.

„Във всяка страна тези младоци са най-опасните", обяснява Пфайфер. „И независимо от това каква религия изповядват, мъжете трябва да се научат да регулират потенциалната си агресия", допълва психоложката Маги Шауер от университета в Констанц. А за това трябва време.

„В западните общества съвместният живот и социализацията са съвсем други в сравнение с културите, където доминира ислямът. Тези два свята могат силно да се сблъскат", констатира тя.

Третият фактор е чувството за безизходица. „Имаме си работа с риск, възникващ в групата хора, които не виждат тук шанс нито за убежище, нито за закрила", казва Пфайфер.

Той пледира за големи и мащабни програми за връщането на тези хора в техните страни. „Насилието се предотвратява, като им се създаде шанс. И нека получат този шанс у дома си", пояснява той.

Просто да ги екстрадираш – това е дълга и мъчителна работа, тъй че по-добрият начин са програмите за завръщането им у дома. „Ако превърнем това завръщане в атрактивна опция за тях, тогава ще имаме и повече сигурност тук". За целта германското правителство би трябвало да отдели един милиард евро, смята Пфайфер.

Не става "все по-лошо"

А за онези, които ще останат тук по-дълго или завинаги, рецептата е добре известна: интеграция. „В продължение на години следим как се развива престъпността сред живеещите в Германия млади поляци, руснаци, италианци или турци: във всички тези групи тя спада", подчертава Пфайфер. „Тоест, това непрестанно вайкане, това „става все по-лошо" е съвършено неоснователно."

Независимо от това професорът признава, че към сексуални престъпления са по-склонни хората, произлизащи от мачистки култури, „а тъй или иначе сериозен дял от пришълците са именно такива". Така че в курсовете за интеграция трябва особено настойчиво да се налага съзнанието, че тук мъжете и жените са равни.

„За съжаление, такъв специален акцент не се поставя", недоволна е Нора Брецгер, която от 2009 г. насам професионално се грижи за бежанци в Берлин. В курсовете тази тема е или слабо застъпена, или съвсем липсва.

„А трябва да говорим за това много по-открито. Не бива да подхождаме към въпроса, все едно, че е някакво табу", допълва и психоложката Маги Шауер. Защото усвояването на една култура е възможно - по този пункт Пфайфер и Шауер са на едно мнение.

„По този начин можеш да овладееш дори много трудни групи, които изглеждат като заплаха и първоначално създават доста проблеми", казва професорът. А Шауер добавя: нито едно насилие, нито едно сексуално посегателство, нито едно изнасилване не могат да бъдат оправдани с аргумента за „различната култура. И тези мъже добре го знаят."

Коментари 24
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

24 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Огромно „извънземно“ насекомо се събужда от 17-годишна дрямка

Любопитно Преди 52 минути

Според учените през 2025 г. създанието се очаква да опустоши няколко американски щата

Парламентът разглежда на второ четене промените в Закона за съдебната власт

Парламентът разглежда на второ четене промените в Закона за съдебната власт

България Преди 1 час

Ако те бъдат приети, процедурата за избор на главен прокурор ще бъде прекратена

Яжте диета, богата на плодове и зеленчуци

Тази диета е полезна за мозъка и може да пази от рак

Любопитно Преди 2 часа

Мазните риби като сьомга, сардини, херинга и скумрия са отлични източници на омега-3 мастни киселини

<p>15 януари &ndash; България първа в света признава Македония</p>

15 януари – България първа в света признава Македония

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

<p>Продължава да застудява, до <span style="color:#ff0000;">-14 градуса</span> в петък</p>

Продължава да застудява, до -14 градуса в петък

България Преди 2 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите дни

Четири партии се споразумяха за правителство

Четири партии се споразумяха за правителство

България Преди 10 часа

От ПГ "Демокрация, права и свободи" - ДПС ще подкрепят правителство на ГЕРБ-СДС, БСП-"Обединена левица" и ИТН

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Свят Преди 11 часа

„Не можехме да искаме повече“, написа принцесата на Уелс

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

България Преди 12 часа

Това става до определяне на постоянен ръководител на Софийския градски съд

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

България Преди 12 часа

Проф. Адриана Благоева има много отличия, сред които "Златна лира"

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

България Преди 13 часа

Документът предшества началото на същинските строителни дейности

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

България Преди 13 часа

На 20 септември миналата година държавният департамент на САЩ одобри възможната продажба на България

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

България Преди 15 часа

Почти всички редакционни предложения бяха отхвърлени

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Любопитно Преди 15 часа

Състоянието на Алън Уонг се оценява на 880 млн. паунда

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

България Преди 15 часа

29-годишна жена от Сандански роди на път за болницата в Петрич на 27 ноември и загуби детето си