Ангела Меркел нямаше желание той да спечели. При все това социалистът Франсоа Оланд, победител във френските президентски избори, и консервативната канцлерка нямат избор, освен да живеят в добро разбирателство - може дори да са хармонична двойка, коментираха вчера в Берлин.
С намерението си да предоговори европейския бюджетен пакт, обявено в хода на избирателната кампания през януари, Франсоа Оланд безспорно привлече гласове във Франция, но увреди своя имидж в Германия.
Журналисти го нарекоха "популист". Меркел и нейният кабинет се запитаха за същинските му намерения - обзеха ги опасения, че пак ще бъде поставена под въпрос политиката им в Европа.
"Изявлението му за бюджетното споразумение не бе разбрано" в Германия, където темата е твърде чувствителна, признава един дипломат. На две-три срещи между сътрудници на Оланд и на Меркел през последните седмици в Берлин обаче бяха дадени разяснения.
Това сякаш изчисти недоразумението. Франсоа Оланд успя да наложи своя имидж на реалистично и проевропейски настроен социалдемократ.
"Страхът пред Оланд в канцлерския офис намалява", отбеляза в петък в заглавие всекидневникът "Зюддойче цайтунг".
Макар случаят да не е приключен, всички са единодушни, че
двете половинки на тандема, задвижващ Европейския съюз, нямат избор, освен бързо да сключат компромис
под натиска на европейските си партньори и на финансовите пазари.
Оланд вече обяви, че първото му посещение в чужбина - много скоро след като встъпи в длъжност, ще бъде в Берлин. Очакваше се дори той да се обади на канцлерката още в неделя вечерта, както сподели специалният му съветник Жан-Марк Еро.
Бивш преподавател по немски, последният е фаворит за премиерския пост. Номинацията му би направила твърде добро впечатление в Берлин.
Стремежът към консенсус, способността да се градят обединителни компромиси е запазен знак и на Меркел, и на Оланд.
"И единият, и другата имат навика да подготвят решенията чрез продължителни дискусии", което предизвиква и сходни критики - че били неспособни да действат без колебание, отбелязва френски дипломат. Като личност Оланд ще е по-скоро удобен за канцлерката, смята той.
Ангела Меркел впрочем се случва да пазарува в берлинските супермаркети, съответно не би отрекла и друго: че Франсоа Оланд е "нормален лидер", за какъвто се представя.
Родени с няколко седмици разлика през лятото на 1954 г., и тя - доктор по физика, защитила дисертация в източногермански университет, и той - завършил Националното висше училище за администрация (ENA), ковачница на френските елити, са възможно най-далеч от показния блясък, олицетворяван от Никола Саркози.
"Оланд няма да изненадва Меркел с импровизирани идеи"
за разлика от Саркози, прогнозира в петък "Ханделсблат"; бизнес всекидневникът припомни, че канцлерката и досегашният френски лидер мъчно намираха общ език.
Отношенията между тях се активизираха едва миналото лято във връзка с кризата в еврозоната - зачестиха двустранните им срещи и съвместните решения, донесли на двамата общия прякор "Меркози".
"Дали Меркел наистина е харесала Саркози? Според мен едва ли . . .", призна обаче тази седмица в своя статия Улрике Геро, която оглавява берлинския офис на Европейския съвет за външна политика.
"Канцлерката няма нищо лично срещу Оланд; наистина би предпочела Саркози да бъде преизбран, но главно по вътрешнополитически съображения", подчертава дипломат от Берлин. И обяснява: "Една победа на социалистите би могла да вдъхне нови сили на социалдемократите от ГСДП" преди ключовите регионални избори в западната провинция Северен Рейн-Вестфалия на 13 май и година и половина преди парламентарните избори в Германия през есента на 2013 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!