Германският канцлер Ангела Меркел за пръв път изрази съмнение в успеха опитите да бъде спасена Гърция от фалит и финансов колапс, пише британският в. "Гардиън".
Меркел даде интервю пред шестима журналисти от водещи европейски издания - германския в. "Зюддойче цайтунг", френския "Монд", испанския "Паис", британския "Гардиън", италианския "Стампа" и полския "Газета виборча".
Въпреки силната съпротива на цяла Европа Меркел настоява за повече правомощия на Съда на Европейския съюз, които да му позволят да контролира държавните харчове и бюджетната политика в 17-те страни членки на еврозоната.
Освен това тя настоява за създаване на Европейски политически съюз, който да поеме по-голяма централизирана власт за сметка на националния суверенитет на правителствата в ЕС.
Европейският съд трябва да бъде върховен съд в бъдещия Европейски политически съюз, казва Меркел, но по думите й това ще стане след време и след многобройни етапи.
В интервюто си тя говори и за двукамерен Европейски парламент с увеличени правомощия, посочва "Гардиън".
Дни преди поредната среща на върха в ЕС, на която трябва да бъде приет финален вариант на договора между правителствата от еврозоната за затягане на бюджетната дисциплина, Меркел изрази съмнение в следваната през последните две години стратегия за борба с кризата.
Все още не сме преодоляли кризата, казва германският канцлер.
Колкото до ситуацията с Гърция, тя коментира, че въпреки усилията, нито гърците, нито международната общност са имали успех.
На въпрос за антикризисната политика на ЕС през последните две години, през които Берлин често диктуваше курса на действие въпреки съпротивата на Брюксел, Париж и Европейската централна банка (ЕЦБ), Меркел отговаря:
"Добрите политици винаги имат съмнения, това е начин постоянно да проверяват дали са на прав път."
Положителен ефект от кризата според Меркел е, че ЕС успя да установи къде се коренят проблемите и да постигне добро равновесие между колективна солидарност и национална отговорност.
"Ако извлечем поука от всички грешки и пропуски, Европа след кризата ще бъде много, много по-силна отколкото беше преди това", уверена е канцлерката.
Въпреки че говори за равновесие между колективната солидарност и националната отговорност, Меркел посочва, че някои страни трябва да положат повече усилия по втория показател, защото в противен случай първият няма да има резултат.
"Да сме солидарни не означава да забравяме собствените си отговорности. Двете вървят заедно. Абсурдно е да обещаваме още повече пари, ако не се борим срещу корените на кризата", казва Меркел и посочва като конкретен пример Испания.
Там 40% от младите са без работа, което се дължи на лошото законодателство, нуждаещо се от реформа.
Други държави като Германия и източноевропейските страни извършиха болезнени реформи на трудовия пазар, което означава, че европейците трябва да се учат едни от други, добавя канцлерката.
В последните дни се усилват критиките срещу опитите на Меркел да въведе германска бюджетна дисциплина в Европа.
Новия договор, подкрепян от Берлин, цели да наложи германския модел на строга фискална и монетарна политика на всички правителства в еврозоната.
Според критиците на пакта той има повече общо с германската вътрешна политика, отколкото със спасяването на еврото, и няма да успее да се справи със сегашната криза.
Германското правителство обаче е убедено, че с приемането на средносрочни мерки за справянето с държавните харчове в Европа ще се спре евентуално повторение на факторите, които доведоха до острата дългова криза на Стария континент.
Няма смисъл да обещаваме още и още пари, без да се борим с причините за колапса, смята Меркел.
Ресурсите на Германия не са неизчерпаеми, ако надценим силите си да помагаме, това няма да помогне нито на нас, нито на ЕС, казва още канцлерът.
Меркел отбелязва, че единството между 27 страни не винаги е лесно, визирайки отказа на Лондон да подкрепи реформа на европейското законодателство в бюджетната дисциплина.
Тя посочва, че за германците най-важно е постигането на равновесие между големите и малките страни и между старите и новите членки.
Канцлерката е уверена, че подобно равновесие може да бъде постигнато и с Великобритания. Тя предупреждава, че ЕС не бива да се разделя на еврозона и на останали страни, които не са приели еврото.
Ще бъде фундаментална грешка, ако еврозоната се изолира от останалите страни в блока, смята Меркел.
По въпроса за постигане на растеж в икономиката на ЕС Меркел призовава да се види какви суми има в европейските фондове и онези, които не са разпределени, да се използват, за да се стимулира растежът и разкриването на работни места.
Канцлерката припомня, че растеж на европейската икономика може да се постигне и с мерки, които не струват почти нищо, като например по-гъвкаво трудово право.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!