Г ерманският канцлер Ангела Меркел започна официалната си визита в Република Македония. Тя беше посрещната с всички държавни почести пред сградата на правителството от премиера Зоран Заев.
На съвместна пресконференция в Скопие с македонския министър-председател Меркел подчерта положителната роля на България и куража на нейния премиер Бойко Борисов за напредъка и пробива на Балканите, предаде агенция БГНЕС.
„Искам да подчертая ролята на премиера Зоран Заев, но и на премиерите на България и Гърция Бойко Борисов и Алексис Ципрас.
Искам да благодаря за ролята и куража на Борисов, защото в продължение на години се намирахме в ситуация, в която нямахме напредък, а сега се получи пробив.
Имаше проява на политическа храброст. Поради тази причина 30 септември е ключов за бъдещето на вашата страна“, каза канцлерът на Германия.
Меркел призова македонците да гласуват масово на референдума за името: „30 септември е исторически шанс за Република Македония. Успешният референдум ще отвори вратите за евроатлантическата ви интеграция. Такъв шанс нямате всеки ден. За това не оставайте вкъщи, а отидете и гласувайте“.
Македония ще гласува на референдум на 30 септември
Меркел съобщи, че по време на днешната визита в Република Македония няма да има среща с президента Георге Иванов.
Зоран Заев от своя страна изрази задоволство, че Македония има толкова силен приятел.
„Германия е сред най-силните поддръжници на стремежа на Македония да стане равноправен член на най-силните и най-стабилните семейства в света – Европейския съюз и НАТО“,
каза той. “Подкрепата, която получаваме от Федерална република Германия е огромна и приятелска. Визитата на канцлерът Меркел ни помага да изградим проспериращо общество, което почива на европейските ценности“, подчерта Заев.
Ангела Меркел е първият германски канцлер, който е на визита в Македония
след обявяването на независимостта на страната на днешния ден през 1991 г. Тя е и поредният високопоставен световен лидер, който тези дни е в Скопие. Преди три дни в македонската столица бе генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, а вчера в западната ни съседка бе и австрийският канцлер Себастиян Курц.
Визитата на Меркел се счита за директна подкрепа за предстоящия на 30 септември референдум за промяна на името на Република Македония. Германия от години открито подкрепя компромиса в спора за името между Македония и Гърция. През последните седмици Берлин категорично отхвърли каквато и да е промяна на границите на Балканите.
Само два месеца след идването си на власт миналата година Зоран Заев и Бойко Борисов подписаха Договора за приятелство и добросъседство – на 1 август в Скопие.
Ратифицирахме договора за приятелство с Македония
Борисов в Македония: Върнем ли се към историята, нямаме бъдеще
На 17 юни 2018 г. в района на гръцката част на Преспа беше подписан договорът, слагащ край на спора за името между Гърция и Македония.
На церемония на Преспанското езеро, намиращо се на границата между Македония, Гърция и Албания, на гръцка земя в историята отиде 27-годишният спор между Атина и Скопие за името на Македония. Договорът беше подписан от министрите на външните работи Никола Димитров и Никос Кодзияс в присъствието на премиерите на двете страни – Зоран Заев и Алексис Ципрас.
Постигнатото съгласие е новото име на страната да е Република Северна Македония. Този договор дава възможност на Република Македония да започне преговори за членство в Европейския съюз и да стане пълноправен член на НАТО.
НАТО официално покани Македония
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!