Китайските лидери днес предложиха на германския канцлер Ангела Меркел предпазлива подкрепа за усилията на Европейския съюз да разреши дълговата криза в еврозоната, предаде ДПА.
Китай планира да продължи да инвестира в ценни книжа на страните от ЕС при пълно оценяване на рисковете, заяви днес премиерът Вън Цзябао при преговори с Меркел.
"Китай би искал да укрепи комуникациите и консултациите с ЕС, Европейската централна банка (ЕЦБ), съответните финансови фондове и водещите страни, за да подкрепя обременените от дългове членки на ЕС при излизането им от затрудненията", каза Вън.
Германският министър на финансите Волфганг Шойбле и китайският вицепремиер Ван Цишан също обсъдиха икономическата ситуация в Европа, двустранното финансово сътрудничество и координацията в групата Г-20, Международния валутен фонд (МВФ) и други международни организации.
По план Меркел трябва да разговаря с гуверньора на китайската централна банка, министъра на финансите и други представители на финансовите служби на работна вечеря по-късно днес.
Китайският президент Ху Цзинтао посочи пред канцлера, че ранното възстановяване на Европа от дълговата криза "ще бъде от полза за стабилността и възстановяването на световната икономика, както и за икономическото развитие на Китай".
"Китай твърдо подкрепя борбата на Европа с кризата и важната роля на МВФ и други международни организации за разрешаването на дълговите проблеми", каза китайският президент, цитиран от местна телевизия.
Китай е готов да си сътрудничи с международната общност за предотвратяване на нови рискове и стабилизиране на глобалните финанси, допълни той.
Днес Меркел пристигна в Китай, придружавана от най-голямата германска делегация, посещаваща страната.
Над 20 германски и китайски министри и високопоставени представители водят групови преговори, председателствани от Меркел и Вън Цзябао.
Германия оценява "конструктивната позиция" на Китай спрямо европейската дългова криза и подкрепата на Пекин за европейската интеграция, се посочва в съвместно изявление на двете правителства, разпространено след преговорите.
"Китай призната ролята на Германия в справянето с дълговата криза в еврозоната и обширните стабилизационни мерки, взети от европейските държави", допълва изявлението.
При разговорите си с Вън Меркел обсъди също така търговски теми и положението в Сирия. Двете страни днес подписаха 13 споразумения, засягащи сътрудничеството в търговията, науката и технологиите, културата, борбата с климатичните промени, социалната сигурност и други сфери.
Още финансови и икономически новини на PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!