Германия и Франция са наясно, че носят обща отговорност за
Европа, затова те трябва да предложат общи идеи за
възстановяване на икономическия й растеж на срещата на върха на
ЕС идния месец.
Това заяви германският канцлер Ангела Меркел на
обща пресконференция с новия френски президент Франсоа Оланд, часове
след като той положи клетва на поста, предаде Ройтерс.
Оланд пристигна с едночасово закъснение, тъй като самолетът му бе ударен от мълния и трябваше да се върне във Франция. Френският президент замина отново на борда на друг самолет.
"Ще бъде много важно Германия и Франция да представят идеите
си заедно на тази среща и да работят тясно помежду си, за да я
подготвят," подчерта Меркел.
Германският канцлер смята, че
има допирни точки относно икономическия растеж
с френския президент, въпреки широко оповестените през последните седмици различия.
"Нямам никакви безпокойства във връзка с факта, че имаме допирни точки" относно икономическия растеж, заяви канцлерката на общата пресконференция в Берлин. Тя подчерта, че растежът е "обща концепция", която може да включва различни мерки и че тя ще разговаря с президента Оланд за различията, които може да има между тях.
Меркел каза, че Франция и Германия "съзнават отговорността, която носят за доброто развитие" на Европа. "Съгласни сме, когато казваме, че сме длъжни да работим заедно", добави тя, като увери, че понякога пресата изтъква "по-големи различия, отколкото са в действителност" между нея и Франсоа Оланд.
На свой ред френският президент Франсоа Оланд каза, че желае "стабилни и отнасящи се с уважение към политическите ни разбирания отношения между Франция и Германия".
"Искаме да работим заедно за благото на Европа", добави Оланд. Той каза още, че е готов "да сложи всичко на масата" в Брюксел на Европейския съвет на 23 май, включително и въпроса за еврооблигациите.
"Аз съм за сериозно отношение към бюджета - каза Оланд,
цитиран от АП, но добави -
Аз съм за растеж
понеже това е единственият път за редуциране на дълга и намаляване на дефицитите.
Меркел и Оланд са под натиск след провала на последния опит за съставяне на коалиционно правителство в Гърция, насред дълговата криза в Европа. Атина ще трябва да организира нови избори през юни в контекста на нестабилност, която подклажда страховете за излизане на страната от еврозоната.
Двамата лидери обаче подчертаха, че
желаят Атина да остане в
еврозоната
и добавиха, че са готови да помогнат на разтърсената от кризата и изправена пред нови избори страна да възвърне икономическия си растеж.
"Надявам се, че можем да кажем на гърците, че Европа е готова да прибави мерки за подпомагане на растежа и на икономическата активност, така че в Гърция да настъпи връщане към растеж," заяви Оланд, който желае да смекчи водената от Берлин политика на строги икономии с мерки за насърчаване на растежа.
"По отношение на растежа, методът, за който се споразумяхме, е да поставим всички идеи и предложения на масата и да видим какви законови средства съществуват, за да могат те да бъдат приложени," поясни френският президент.
Меркел обаче бе по-непреклонна, коментирайки провала на преговорите за коалиционно правителство в Гърция, наложил произвеждане на нови избори, отбелязва АП.
"Трябва да уважаваме факта, че ще има нови избори в Гърция - заяви тя. - Така че ние - говоря за себе си - ще поясня, че имаме желание Гърция да остане в еврозоната, нейните граждани да гласуват за това, но част от това е споразуменията на меморандума (с кредиторите) да бъдат спазвани."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!