Г ерманският канцлер Ангела Меркел безапелационно победи в снощния телевизионен дебат с основния ѝ съперник, социалдемократа Мартин Шулц, въпреки че той я атакува за политиката към бежанците, отношенията с Турция и нейната позиция към президента на САЩ Доналд Тръмп.
Германия: Този път Ердоган прекали
Германия гони американските ядрени оръжия
Де Мезиер: Няма да допускаме мигранти безразборно
Дебатът бе единственият между двамата основни кандидати за канцлерския пост преди парламентарните избори в Германия на 24 септември.
Преди телевизионния сблъсък между двамата Меркел, която се бори за четвърти пореден мандат, имаше 14 пункта преднина пред Мартин Шулц в социологическите проучвания. След дебата 55 на сто от зрителите смятат, че тя е по-подходяща за лидер на Германия, а само 35 на сто са на мнение, че по-убедителен е бил Шулц.
Кандидатът на социалдемократите възприе агресивен подход срещу канцлера от самото начало на 97-минутния дебат. В отговор на атаката на Шулц, че ако бъде избран за канцлер, ще спре преговорите на Турция за присъединяване към ЕС, Меркел заяви, че според нея Турция никога няма да стане член на ЕС.
„Винаги съм била сигурна, че Турция няма да стане член на Европейския съюз. Ще разговарям с колегите си от ЕС, за да видя можем ли да постигнем обща позиция по този въпрос и да прекратим преговорите”, отвърна Меркел.
Шулц обяви, че американският президент Доналд Тръмп тласка света към ръба на криза със своите туитове за Северна Корея и каза, че Германия трябва да работи с европейските си партньори, с Канада, Мексико и опозицията в САЩ.
Меркел отвърна, че е разговаряла вчера с президента на Франция Еманюел Макрон за Северна Корея и ще говори и с Тръмп, както и с лидерите на Русия, Китай, Япония и Южна Корея в близките дни.
„Не мисля, че някой може да реши този конфликт без американския президент. Но според мен трябва да се заяви възможно най-ясно, че за нас е възможно единствено мирно дипломатическо решение”, посочи Меркел.
Щулц я атакува и по въпроса за бежанците. Той я упрекна, че не е съгласувала с европейските страни по-добри ответни действия на бежанската криза през 2015 г. и решението ѝ да отвори границите на Германия.
„Тогава имахме много драматична ситуация. В живота на канцлера има моменти, в които трябва да взима решения. Взимала съм решения в много драматични ситуации - за еврото и бежанската криза и продължавам да стоя зад тези решения”, отвърна Ангела Меркел.
Въпреки победата на канцлера в дебата, около 50 на сто от избирателите в Германия все още не са решили за кого ще гласуват.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!