Г ерманският канцлер Ангела Меркел поиска отново пълно осветяване на подозренията за шпионаж, извършван от САЩ във Федералната република.
Преди изказване днес в Бундестага за Източното партньорство на Европейския съюз, Меркел заяви, че трансатлантическите отношения са поставени на изпитание и обвиненията към САЩ са тежки.
ДПА акцентира върху предупреждението на канцлера, че скандалът с разузнаването може да постави в опасност преговорите за трансатлантическото споразумение за свободна търговия.
"Трябва да бъде възстановен климатът на доверие", заяви Ангела Меркел, за чийто мобилен телефон се появи информация, че е бил подслушван от американците. Германският канцлер все пак балансира критиките си като заяви, че съюзът със САЩ "остава фундаментална гаранция за нашата свобода и нашата сигурност", посочва Асошиейтед прес.
Нуждата да запази тесните връзки с Вашингтон, но без да пропусне да реагира на общественото възмущение във връзка с разкритията за голям американски шпионаж на съюзници по цял свят, сред които и Германия, беше тежка задача за Ангела Меркел, отбелязва АП.
Днес следобед Бундестагът се събра на извънредна сесия, посветена на разкритията за американския шпионаж. Пред депутатите вътрешният министър Ханс-Петер Фридрих призна, че американците не са показали голяма готовност да сключат предложения от Берлин пакт за нешпиониране, предаде Асошиейтед прес.
След разкритията, че тайните служби на САЩ вероятно са подслушвали мобилния телефон на канцлера Меркел, Берлин предложи на Вашингтон подписване на такова споразумение, припомня АП. "Американците трябва да изчистят подозренията, те не могат да си позволят да изпаднат в противоречия", заяви Фридрих, цитиран от ДПА.
Той призова САЩ да бъдат по-отворени за операциите на разузнавателните си организации. Вътрешният министър отхвърли призива на федералния комисар за защита на личните данни Петер Шар за по-добър контрол над разузнавателните служби в Германия като припомни, че няколко парламентарни комисии вече наблюдават тази дейност.
Бившият външен министър и председател на групата на социалдемократите в Бундестага Франк-Валтер Щайнмайер заяви, че Берлин не бива да се задоволява, докато не получи "достоверни и контролируеми споразумения, които да предотвратят евентуални опити за следене от САЩ в бъдеще, посочва АП.
На извънредното заседание депутатите от Бундестага разискваха и искането на Зелените да се даде убежище във Федералната република на издирвания от САЩ за разкритията за шпионажа бивш сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън. Консерваторите и социалдемократите не подкрепят тази идея, макар че нямат възражения срещу евентуалното идване на Сноудън в Берлин, където той да свидетелства в разследването за предполагаемото подслушване на мобилния телефон на канцлера Меркел, отбелязва ДПА.
Във връзка със скандала с разкритията за американския шпионаж общественото внимание в Германия се насочва и към ролята на Америка за германската сигурност, посочва АП. САЩ все още поддържат в Германия контингент от над 30 000 души и това повдига въпроси дали германският суверенитет е накърнен.
"Зюддойче цайтунг" писа, че САЩ управляват част от атаките си с безпилотни самолети от бази в Германия и отбеляза, че над 50 американски тайни агенти наблюдават летищата и пристанищата на Федералната република, ползвайки се от дипломатически имунитет и правомощия, близки до тези на германските митнически и полицейски служители.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!