Френският президент Никола Саркози и германският канцлер Ангела Меркел договориха тази нощ обща позиция за спасяването на Гърция от изпадане в неплатежоспособност, предадоха Франс прес и Ройтерс, като се позоваха на официални източници.
Споразумението бе постигнато
след продължили 7 часа разговори
в Берлин между Саркози и Меркел.
Късно снощи към двата се присъедини президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише.
Подробности за общата френско-германска позиция не бяха дадени.
Според източници от френската делегация тя предвижда европейският банков сектор да даде своя принос за втория спасителен пакет за Гърция.Постигането на съгласие между Германия и Франция - най-силните икономики от еврозоната, открива пътя за предоставяне на втори спасителен пакет на Гърция.
Договарянето на обща позиция между Берлин и Париж често бе представяно като
предварително условие за намиране на компромис на европейско равнище
през последните месеци, на фона на трайната дългова криза в еврозоната.
Разговорите в Берлин предшестваха предстоящата днес в Брюксел извънредна среща на върха на държавите от еврозоната, която е определяна като решаваща.
Очаква се на нея да бъдат одобрени основните положения по втория пакет от помощи за Гърция.
Предвидено е той да възлиза на около 110 млрд. евро - колкото и първия, предоставен през пролетта на миналата година, който обаче се оказа недостатъчен.Друга цел е да бъде спряно разпространението на кризата в останалите сериозно задлъжнели страни от еврозоната като Италия и Испания.
Приносът на частните кредитори за втория спасителен пакет за Атина бе в центъра на спора между Франция и ЕЦБ, от една страна, и Германия, от друга.
Берлин настоява частните кредитори да участват в плана. ЕЦБ, подкрепяна от Франция, е много резервирана към тази идея, тъй като се опасява
да не би тя да причини изпадане на Гърция в неплатежоспособност,
което може да има неконтролируеми последици.
Данък върху активите на банките, който може да донесе 50 млрд. евро приходи, и намаляване на дълга на Гърция с до 90 млрд. евро са сред обсъжданите варианти за спасяване на страната от изпадане в неплатежоспособност, предаде Франс прес, като се позова на източник, близък до въпроса.
Това са две от седемте опции, подготвени от Европейската комисия с цел улесняване на разговорите.
Друг предложен вариант е частните кредитори да се откажат от гръцките облигации с падеж до 2019 г. в замяна на 30-годишни облигации при изгодни лихви, за да бъде оставено повече време на страната да вдигне на крака своята икономика и да укрепне финансово.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!