Г ръцкият премиер Алексис Ципрас и германският канцлер Ангела Меркел публично демонстрираха взаимна добра воля, като призоваха гърците и германците да загърбят взаимните упреци и национални стереотипи и да работят за по-добро европейско бъдеще, предаде Ройтерс.
Но въпреки топлите думи, разменени при първото официално посещене на новия гръцки премиер в Берлин, не беше ясно дали двамата са сближили позициите си относно икономическите реформи, които Гърция трябва да приложи. Те ще ги обсъждат на вечеря по-късно довечера, отбелязва Ройтерс.
На съвместна пресконференция след разговорите германският канцлер заяви, че Германия иска гръцката икономика да расте и да преодолее високата безработица, но това ще изисква структурни реформи и здрави държавни финанси.
Разговорите показаха, че има желание за сътрудничество, въпреки че различията остават, отбеляза германският лидер.
Новите предложения за реформи на гръцкия премиер ще бъдат оценени от финансовите министри на еврозоната, а не само от Берлин, допълни Меркел.
Гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви, че се надява за нов старт на отношенията с Германия и призова за край на взаимните стереотипни представи.
"Нито гърците са мързеливи, нито германците са виновни за всичките беди на Гърция. Трябва да работим усилено, за да сложим край на тези ужасни стереотипи", каза гръцкият премиер, цитиран от ДПА.
Според Ципрас важна тема на разговорите е било двустранното сътрудничество.
"Въпреки събитията от последните пет години, когато действаше програма за икономии, не можем да кажем, че всички проблеми идват от чужденците. Не можем да обвиняваме за проблемите си другите, но не и нас", категоричен беше гръцкият премиер, като допълни, че има "вътрешни причини за кризата".
Ципрас отбеляза, че срещата в Берлин е изключително важна за него. "Трябва да се разбираме по-добре. Няма алтернатива на диалога по пътя към премахване на трудностите", обясни ръководителят на гръцкия кабинет. Според него двете страни трябва да оповестят открито гледните си точки, дори те да са противоположни.
Запитан за фотомонтажа на сп. "Шпигел" с Меркел на Акропола, заобиколена от нацистки офицери, той заяви, че го смята за "изключително несправедлив и за канцлера, и за Германия". И в упрек към собствения си министър на правосъдието Ципрас заяви, че никой в Гърция не мисли за конфискация или продажба на търг на германска собственост за военни репарации.
Моля, нека оставим тези сенки в миналото, каза Ципрас, като добави, че днешна демократична Германия няма нищо общо с Третия райх, пролял толкова кръв.
Меркел заяви, че Германия смята въпросът за репарациите за нацистката окупация през Втората световна война за политически и юридически решен, но добави, че съзнава колко са страдали гърците и намекна, че Берлин може да увеличи фонда, създаден миналата година, за младежки обмен, за който парламентът отпусна грант от 1 милион евро за три години.Тя подчерта също, че Германия смята всички свои европейски партньори за равни.
"Макар че в Германия живеят 80 милона души и ние сме най-голямата икономика в ЕС, тази Европа е изградена на принципа, че всяка страна е еднакво важна без значение колко жители има", каза Меркел.
Пред канцлерството Ципрас бе посрещнат от приятелски настроена група, опитваща се да придаде позитивно лице на двустранните отношения, предаде Ройтерс.
Хората размахваха знаменца с розови сърца и надписи "Германия обича Гърция" и обратно.
По-рано днес стана ясно, че Алексис Ципрас е предупредил в писмо до германския канцлер Ангела Меркел, че Гърция няма да е в състояние да изпълни в следващите седмици изплащането на дълговете си, най-вече спрямо МВФ, ако Евросъюзът не предостави краткосрочна финансова помощ. Писмото е изпратено на 15 март, потвърди гръцкият правителствен говорител Гавриил Сакеларидис. То е било изпратено и на други европейски лидери и високопоставени представители, в това число на френския президент Франсоа Оланд и на председателя на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!