Р усия няма глобални икономически интереси в Сирия, въпреки че доставя оръжия там заяви руският премиер Дмитрий Медведев в телевизионното предаване "Новини в събота със Сергей Брильов".
"Това не са фантастични суми, това са може би няколкостотин милиона долара, а знаете, че портфейлът на нашите поръчки е 15 млрд. долара. С други думи, ние нямаме никакви свръхестествени икономически интереси", изтъкна премиерът.
Той окачестви като "прекрасен конспиративен сюжет" всички предположения, че Русия защитава пазара на своите оръжия или че не иска Катар да прокара газопровода си до Средиземно море и предприема военновъздушните операции в Сирия (откъдето трябва да мине той) и от такива съображения.
Медведев отбеляза, че страната му поддържа икономически връзки както със Сирия, така и с други арабски държави.
По рано руският премиер бе заявил, че целта на руската политика в Сирия е да се накарат опозицията и властта да седнат на масата на преговорите и да се договорят за бъдещето на страната.
Днес неназован сирийски военен представител съобщи пред сирийската държавна телевизия днес, че руски военни самолети са атакували "Ислямска държава" в Централна и Северна Сирия, предаде АП.
По думите му при "концентрирани и прецизни" въздушни удари е бил разрушен команден център
в град Латамна, Централна Сирия, и са поразени позиции в районите на Джиср аш Шугур и Маарет ан Нуман на северозапад.
Руските въздушни удари, които започнаха в сряда, бяха насочени основно към обекти в Централна и Северозападна Сирия, стратегически райони, които са врата към твърдините на президента Башар Асад в столицата Дамаск и по крайбрежието.
Русия казва, че взема на прицел "Ислямска държава" и сирийския филиал на "Ал Кайда", но поне някои от ударите изглежда са поразили подкрепяни от Запада бунтовнически фракции, отбелязва АП.
Редица страни изразяват съмнение, че целта на Русия не е единствено да удари по джихадистите. Мнозина сирийци имат същите опасения - че скритите мотиви са обезоръжаване на опозицията срещу президента Башар Асад.
В интервю за "Ал Джазира" днес турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че се надява да убеди Русия да преразгледа позицията си по събитията в Сирия.
Ердоган се опасява, че Турция, която има 911-километрова обща граница със Сирия и е приютила близо 2 млн. сирийски бежанци, ще плати цената за действията на Москва. "Ние сме тези, които страдат от проблемите в района. Русия няма граница със Сирия. Ние приемаме два милиона души, те не са отишли в Русия".
Искам да разбера защо Русия е толкова заинтересована от Сирия, добави турският президент
"Авиационните й удари се нанасят в провинциите Хомс, Хама и Алепо. Под ударите се оказаха части на умерената опозиция. Те си затварят очите за факта, че са били убити цивилни", посочи той. Според информациите на Турция 65 души са били убити при руските въздушни удари в Сирия.
В студиото на "Събуди се" по Нова ТВ днес журналистът Георги Коритаров изрази съмнение, че съществува
сериозен потенциал конфликтът в Сирия да се разшири географски
и да се включат нови участници в битката. От вчера се появи информация, че в Пентагона се обсъжда по-сериозно противодействие на руските въздушни удари, допълни той.
"Вместо към обща позиция, нещата вървят към конфронтация. Едно от възможните решения би било още по-голямото увеличаване на санкциите срещу Русия, докато укротена Москва седне на стола за преговори със смекчена позиция", на мнение е журналистът.
Арабистът Владимир Чуков също изрази опасения. "На този етап има много голяма конфронтация по оста Русия-Турция. Най-голямата битка ще е за провинция Едлиб, която е извън контрола на Башар Асад", коментира той.
"Представете си Турция пред невъзможността да избира - единият ѝ избор е да тръгне срещу Русия и да се включи в битката за Сирия, другият е да пусне всички бежанци да тръгнат към Европа", допълни Коритаров.
Гледайте целия разговор във видеото
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!