Н яколко професии в сферата на здравеопазването намират място сред 25-те професии, които са най-търсени като кадри: медицински сестри и акушерки, приложни специалисти в областта на медицината и фармацията, както и зъболекари, фармацевти, физиотерапевти.
В средносрочен план най-обещаващи са перспективите за заетост за медицински сестри и акушерки, коментираха от посредническа агенция "Forum der Medizin”.
В Германия правителството прие преди две години нови планове за развитието на трудовата си политика за имигранти, с цел да запълни липсата на кадри. От 2011 г. насам всички чужденци могат да изпратят документите си в специална агенция, която удостоверява образованието им и им дава възможност да практикуват професията си. Медиците, които искат да продължат кариерното си развитие в страни като Германия или Австрия имат възможност да се допитат до услугите на "Forum der Medizin” , които безплатно да им помогнат с обработката на документи и търсенето на работа.
Статистиката сочи, че брутната заплатата на един медицински асистент в Германия е 3300 - 3600 евро, като към нея се добавя сума от 600-800 евро бруто за 5-7 дежурства. За специалист в някоя от следните области - анестезиология, интернист, неврология, педиатрия, радиология, оториноларингология, обща медицина, акушер-гинекология, урология, хирургия, ортопедия, психиатрия и др. – стартовата заплата е 3800-4300 евро на месец. Разбира се, тези цифри варират за всяко болнично заведене.
Глад за медицински кадри има както в Източна Германия, така и в Западна Германия. Всеки лекар може сам да избира мястото, където да се установи. Обикновено трудов договор се подписва за 1-2 години, след като изтече изпитателният срок от 6 месеца, като може да премине и в безсрочен.
В болниците са помислили и за намирането на дом за медиците, които идват от чужбина. Много от клиниките разполагат със собствени апартаменти, които дават под наем на лекарите. В случай, че нямат свободно жилище, осигуряват консултант, който помага в търсенето. Средният наем за двустаен апартамент е 350-400 евро на месец.
Не само лекарите у нас са обхванати от емиграционната вълна. Търсенето на медици се отрази и на подрастващото поколение в цяла Европа. Чуждестранни студенти от над 54 страни като Израел, Канада, Германия, Нова Гвинея, Нова Зеландия, Италия и Китай се записват в медицинските университети в България. Качественото образование и добрата материална база привличат младежи от цял свят да учат у нас.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!