Е вропейската комисия напълно разбира предизвикателствата, пред които е изправена България и усилията, които се полагат за справянето с бежанската криза, каза еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом след среща с президента Росен Плевнелиев.
Тя потвърди пред държавния глава готовността на Комисията да окаже необходимата финансова и експертна помощ на страната ни за решаването на този въпрос, се казва в съобщение от прессекретариата на президента.
„В кратък период България трябваше да приеме много бежанци. Важното е, че българските институции постигат напредък в работата си с хората, търсещи закрила“, отбеляза комисар Малмстрьом. Тя определи като основно предизвикателство пред институциите въпроса за интеграцията на бежанците, които решат да останат в България.
Страната ни ще продължи да работи в тясно сътрудничество с ЕК за успешното решаване на въпроса с бежанците, които търсят закрила у нас, каза и президентът Плевнелиев. „Признателни сме за навременната и адекватна подкрепа, която ни оказва ЕК. Не крием трудностите, пред които сме изправени и разчитаме на солидарността на нашите европейски партньори“, заяви държавният глава.
Преди срещата си с Плевнелиев комисар Малмстрьом разговаря и с министър-председателя Пламен Орешарски. След разговора тя каза, че ЕК си дава сметка, че България е изправена пред безпрецедентна ситуация, но
ЕК е доволна от това, което вижда.
Даваме си сметка, че България е изправена пред безпрецедентна ситуация. България не е подготвена за това. Имаме добро сътрудничество, и си даваме сметка за това, че трябва да се намери план в дългосрочен аспект. Постигнат е важен напредък по отношение на бежанската ситуация в България, когато говорим за удовлетворяване на потребностите на бежанците, каза Малмстрьом.
Има подобряване на живота на бежанците, като и за процедурите за осигуряване достъп до страната, посочи еврокомисарят. По думите й, е необходимо изграждане на план за интеграция на бежанците у нас, получилите статут бежанци да могат да работят и подкрепят българското обществото.
И възрастните, и младите да могат на научат българския език и да имат достъп до пазара на труда. Ние можем да дадем някои съвети, да обменим опит при изработване на интеграционния план, да помагаме в експертно и финансово изражение за България, допълни тя. Трябва да се мисли и занапред, но до тук сме много доволни от това, което видяхме, каза още Сесилия Малмстрьом.
Тя допълни, че утре ще посети бежанския лагер в Харманли.
По време на срещата ми със Сесилия Малмстрьом обсъдихме началото на бежанската ситуация в България, започнахме с усилията от миналата година за овладяване на бежанската вълна, трудностите в началото: лошите условия в бежанските центровете, затруднения, отсъстващите в началото капацитет а Агенцията за бежанците до днес, когато условията в бежанските центрове не са прекрасни, но са значително по-добри от стартовата позиция, каза след срещата Пламен Орешарски.
По-рано през деня на конференция в София на тема "Общата европейска система за убежище: предизвикателства и перспективи" Сесилия Малмстрьом представи
общата европейска директива за убежищата, приета в Дъблин.
"С новата директива се подобрява достъпът до правосъдната система. Трябва да се гарантира, че справедливо ще се разгледа всеки иск. Предполага се добро сътрудничество на съдиите от целия ЕС. Те трябва да са добре обучени по тази материя.
Преди да постигнем споразумението, миналото лято преживяхме конкретна проверка, чрез тежката криза в Сирия. България бе засегната, но също Гърция, Малта. Важно е да се разполага с механизми за действие при извънредни ситуации, когато има кандидати за убежище, особено от Сирия.
До този момент сме заделили 20 млн. евро, а също и заради трагедията от Лампедуза. Така ще укрепим ситуацията в България. През последните месеци сте изправени пред ситуация да посрещнете много външни лица", каза Малмстрьом.
Тя отбеляза, че е лесно да се говори на теория, но е трудно да се отстоява на практика. Еврокомисарят подчерта, че законите на са се прилагали по еднакъв начин в различните държави-членки, затова и начините за убежище са били различни.
"През 2008 г. се заехме с преработване на законодателството. Уреждат се и новите материални условия в целия ЕС, защитават се и основни права на хората. Истинската работа започва с прилагането на законодателството сега, за което трябва да сме сигурни, че всички държави-членки спазват", посочи Малмстрьом.
Тя припомни, че държавите-членки са длъжни да разполагат със своите системи за убежище и от тях се очаква да проявят солидарност към нуждаещите се.
"Стремим се да подпомагаме България чрез финансиране и изпращане на колеги. Длъжни сме да оказваме закрила на тези, които имат право на нея", подчерта Малмстрьом.
Според еврокомисаря са необходими мерки за интеграция. Споделянето на добри практики е важно, но и финансовите съображения са важни. Бежанците в България искат да работят тук, да учат български език, каза още Малмстрьом.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!