И збраният за президент на Севернокипърската турска република (СКТР) Мустафа Акънджъ обеща да работи за споразумение за обединение на Кипър, предаде Асошиейтед прес. „Ние постигнахме промяна и
моята политика ще бъде съсредоточена върху постигането на мирно споразумение.
Страната не може да си позволи да пропилее още време“, заяви Акънджъ пред хиляди свои привърженици.
Бъдещият президент на СКТР, която не е призната от международната общност, а само от Турция, обяви, че вече се е чул по телефона с кипърския президент Никос Анастасиадис и двамата са се разбрали да се срещнат скоро.
„Анастасиадис и аз сме от едно и също поколение... ако не можем да решим (спора) сега, той ще е огромно бреме за следващите поколения“, предупреди Акънджъ. Той допълни, че избирателите са отговорили на онези, които са го обвинявали, че се е продал на кипърските гърци.
Анастасиадис написа в „Туитър“, че победата на Акънджъ е
„многообещаващо събитие за нашата обща родина“,
допълвайки, че очаква с нетърпение да се срещне с него.
Специалният пратеник на ООН за Кипър Еспен Барт Айде поздрави победителя на президентските избори в СКТР и приветства неговия ангажимент да възобнови мирните преговори възможно най-скоро.
Айде ще пристигне на острова в началото на следващия месец, за да подготви подновяването на диалога между кипърските гърци и турци, замразен заради спор за правата върху газовите находища в района.
Според окончателните резултати от произведения вчера втори тур на президентските избори в СКТР Мустафа Акънджъ печели убедително с 60,35% от гласовете срещу своя съперник, твърдолинейния сегашен президент Дервиш Ероглу, който събира 39,65%.
Избирателната активност е била малко над 64%.
Мустафа Акънджъ е опитен лявоцентристки политик, който е работил за сближаването с южната част на острова, отбелязва АФП.
Поемайки най-високия политически пост в СКТР, този 67-годишен политически ветеран ще може да докаже заявеното си желание за съживяване на мирните преговори с международно признатите кипърски гръцки власти за повтороно обединение на острова.
Преговорите бяха замразени през октомври.
„Предишните поколения страдаха много. Хората от двете общности си поделиха страданията. Да направим така, че следващото поколение да си подели богатствата на този остров“, заяви Акънджъ по време на предизборната кампания. Той бе избрал като символ на кандидатурата си маслинова клонка – символ на мира.
Акънджъ е роден през 1947 г. в Лимасол, в южната част на средиземноморския остров, който е разделен от 1974 г. насам. Той влиза за първи път в парламента през 1975 г., когато е избран в кипърското турско Велико народно събрание.
Следващата година Акънджъ става кмет на северната част на Никозия, окупирана от Турция, и заема този пост до 1990 г. През тези 14 години той работи многократно заедно с кмета на гръцката част на Никозия, като двамата изготвиха дори
архитектурен план на града като бъдеща обединена столица.
Акънджъ е бил член на парламента на СКТР от 1993 до 2009 г.. През тези години е заемал също постовете на вицепремиер и на министър на туризма (1999-2001).
През 2003 г. Акънджъ участва в създаването на Движението за мир и демокрация.
Той е женен и има три дъщери.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!