Премиерът Дейвид Камерън понесе тежък удар след като германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Франсоа Оланд отхвърлиха негова инициатива за оценка на въздействието на законите на ЕС над Великобритания и другите страни от евросъюза, пише британският в. "Гардиън".
В знак за нарастващата изолация на Камерън в Европа след решението му да обещае референдум за британското членство в ЕС, Париж и Берлин съвместно решиха да бойкотират британския преглед на "баланса на компетенциите".
Решението на Франция и Германия е сериозен неуспех за Камерън, който заяви в дългоочакваната си реч за ЕС през януари, че нищо не трябва да се спестява в прегледа, който ще разгледа всяка област на законодателството на ЕС.
В опит да демонстрира откритостта на подхода си, Великобритания изпрати писма до останалите 26 страни членки, в които ги пита за мнението им за въздействието на законите на ЕС в различни области, от общия пазар до околната среда.
Писмата, които Париж и Берлин определиха като въпросници, бяха изпратени, след като външният министър Уилям Хейг даде начало на прегледа през юли м.г.
Резултатите от прегледа се очакват поетапно от това лято.
Обаче Франция и Германия, които заедно с Великобритания образуват "голямата тройка" на ЕС, решиха да не се занимават с прегледа, защото го възприемат като политически мотивиран, отбелязва "Гардиън".
Вестникът цитира френски дипломат, който заявява: "Това е британско упражнение по вътрешна политика. Поради това ние решихме, че няма да участваме."
Доколкото е известно, само няколко страни от ЕС са отговорили на писмата. Сред тях са Италия, която доскоро бе управлявана от експертното правителство на Марио Монти, и Швеция, чийто десноцентристки премиер Фредрик Рейнфелд е най-близкият съюзник на Камерън в ЕС, отбелязва вестникът.
Прегледът трябва да прецени дали Брюксел да не върне някои правомощия на националните власти, пише в. "Файненшъл таймс".
След дискусии на високо равнище между правителствата на Франция и Германия обаче те решиха да не съдействат на британския преглед.
Започналата през юни инициатива бе бойкотирана и от повечето други страни от ЕС, отбелязва вестникът.
Камерън се надява, че този "преглед на компетенциите", който е най-широкообхватният предприеман досега от някоя страна от ЕС, ще даде доказателствата, от които той се нуждае за предоговаряне на условията на британското членство в евросъюза, ако спечели изборите през 2015 г.
Премиерът разчиташе тази инициатива да предизвика общоевропейска преоценка на начина, по който правилата на Брюксел са засегнали националните правомощия.
Франсоа Оланд и Ангела Меркел обаче заключиха, че това се прави по-скоро заради британски вътрешнополитически дебати за членството на страната в ЕС, а не е истински безпристрастен преглед на ситуацията, пише "Файненшъл таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!