В навечерието на очакваното обявяване на първите официални статистически данни за имигрантите, пристигнали във Великобритания от България и Румъния, шефът на комисията по вътрешните работи в Камарата на общините Кийт Ваз каза обяви, че числото ще бъде около 30 хил. общо за двете страни.
Британският премиер Дейвид Камерън отвърна, че не би желал да коментира преди да излязат официалните данни, но отбеляза, че е
„удивително колко много са имигрантите от старите страни членки,
вместо от новите от Източна Европа“, откъдето се очакваше основният наплив.
Според него това се дължи на икономическата криза, засегнала тежко редица страни от ЕС, главно в Южна Европа.
„Дейли телеграф“ привежда официалните статистически данни от февруари, според които броят на пристигналите италианци е скочил с 66% за година, достигайки 44 хил. Испанците са с 36% повече – 52 хил., а португалците – с 47% повече – 30 хил.
Камерън отбеляза и друг интересен факт – като цяло през годините има равновесие между пристигащите от други страни от ЕС във Великобритания и британците, които отиват да работят в ЕС.
Той направи и извода, че големият резерв за ограничаване на имиграцията към Великобритания е в
съкращаването на имигрантите, идващи извън ЕС.
Премиерът се похвали, че неговото правителство е успяло да намали именно този поток с около 1/3, откакто е на власт.
Камерън трябваше да отвръща и на отправените му от редица депутати критики, че мерките за ограничаване на имиграцията са довели до рязък отлив на чуждестранни студенти в британските вузове.
Той контрира с аргумента, че въпросът е не да се привлекат повече чуждестранни студенти, а да се изберат и обучат най-добрите измежду тях, и именно това правителството успявало да постигне.
Пред депутати в парламента Камерън заяви, че целта му да понижи нетната миграция към страната под 100 хил. души до май 2015 г. си остава „съвсем постижима“.
Той обаче призна, че не може да даде „желязна гаранция“ за това и че намалението не е такова, каквото би желал, шише в. „Дейли телеграф“.
Нетната миграция е разликата между пристигналите и напусналите Великобритания за една година. Така през годината, завършила през септември 2013,
нетната миграция се е повишила с 58 хил. души и е достигнала 212 хил.
Камерън обаче твърдо вярва, че в рамките на мандата си неговото правителство ще успее да я сведе до „десетки, вместо до стотици, хиляди“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!