М инистър-председателят на Великобритания Дейвид Камерън изложи в специално писмо до председателя на Европейския съвет Доналд Туск исканията на Лондон за реформи в Европейския съюз (ЕС).
Те са в четири области:
защита на страните, които не са част от еврозоната; намаляване на бюрокрацията; по-големи правомощия за националните парламенти и контрол върху миграцията.
Камерън призна, че ще е трудно да се получи съгласието на всички останали 27 държави членки за исканията на Великобритания, но изтъкна, че това не е „мисия невъзможна".
„Европейският съюз трябва да играе по-малка роля в някои области от функционирането на своите страни членки", коментира британският министър-председател.
Според него
всеки отделен национален парламент трябва да може да налага вето върху закони, предлагани от ЕС.
Най-големи спорове предизвиква искането на Лондон да контролира миграцията, като не позволява на имигранти от ЕС да се ползват от някои социални облаги през първите четири години от пребиваването си във Великобритания.
По-конкретно британският премиер смята, че принципът за свободно движение не трябва да се прилага за новите членове на ЕС, докато техните икономики не се доближат до британската.
Как отговори Общността
„Потвърждение за получаване. С писмото на Дейвид Камерън преговорите... сега може да започнат", написа Туск в социалната мрежа „Туитър”.
Европейската комисия (ЕК) оцени предложенията на британския премиер за реформи в ЕС в три групи – осъществими, трудни за приложение и много проблемни. Сред най-проблемните ЕК оцени намеренията за „пряка дискриминация между граждани на ЕС” по отношение на контрола над миграцията, с който да не се позволява на имигранти от ЕС да се ползват от някои социални облаги през първите четири години от пребиваването си във Великобритания.
ЕК определи това намерение като посегателство срещу свободата на вътрешния пазар на ЕС,
се казва в съобщение на Комисията. ЕК записа в графата „трудно приложимо” намерението за разделяне на подхода в общностната политика спрямо държавите от еврозоната и онези, които не са в паричния съюз.
ЕК приема като приложими намеренията за повече власт на националните парламенти, с която те да могат да отхвърлят законодателство на ЕС.
Германия също отговори
„Говорих с Камерън вчера по телефона. Известни са ми неговите искания, така че представените днес от него предложения не са изненада за никого. Ние искаме да възприемем подход, ориентиран към намиране на решение във връзка с тези предложения“, посочи канцлерът Ангела Меркел.
Тя призна, че има някои по-трудни за разрешаване въпроси. Но ако човек има желанието да разреши даден въпрос, той ще може да го разреши.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!