Изненадващата намеса на новата първа дама на Франция Валери Трирвильор в кампанията за втория тур на парламентарните избори е водеща тема за френската преса.
Вестник "Фигаро" посвещава няколко коментара на случилото се вчера, когато Валери подкрепи в надпреварата в избирателен окръг на департамента Шарант-Маритим опонента на бившата приятелка на Франсоа Оланд - Сеголен Роаял.
Роаял, която има четири деца от дългогодишната си връзка с Оланд, не коментира тази подкрепа на Валери, изразена в послание в Туитър, в което тя пожелава кураж на бившия социалист Оливие Фалорни, подкрепян негласно от десницата.
Ако Роаял бъде избрана от този окръг, се говори, че тя може да стане председател на долната камара на парламента.
Роаял беше кандидат за президент през 2007 г., но битката тогава спечели Никола Саркози.
Смята се, че Фалорни има големи шансове за успех в департамента.
Случилото се вчера породи изумлението на левицата в навечерието на втория тур.
Десницата и крайната десница пък се подиграха със ситуацията. Според Съюз за народно движение става дума за истински водевил в Елисейския дворец или за нов вариант на сериала "Далас".
Според Марин льо Пен, която е лидер на крайната десница, Валери е разчистила сметките си с "бившата" на приятеля си, "който по едно случайно стечение на обстоятелствата се оказва президент на Франция".
Социалистката Мартин Обри припомни, че тя и Оланд писмено са изразили подкрепата си за Роаял на втория тур, така че няма какво да се говори.
Но факт е, че действията на Валери поставиха президента в неудобно положение. Резултатът беше, че негова важна реч, която той произнесе пред Френския икономически, екологичен и социален съвет, остана незабелязана.
Министрите от правителството на Оланд пък не отговориха на любопитните въпроси на журналистите, но се твърди, че премиерът Жан-Марк Еро и Оланд са имали кратък разговор на четири очи, посветен на постъпката на Валери.
"Фигаро" припомня, че противопоставянето между Валери и Сеголен Роаял датира още от 2007 г., когато Роаял и Оланд позираха като двойка само заради президентската кампания на Роаял.
След загубата й на изборите тя открито помоли Оланд да напусне дома й. По онова време той вече познаваше Валери. Валери пък тогава сподели, че не е могла да гласува за Сеголен Роаял.
Неотдавна кризата отново се задълбочи. Валери разкритикува медиите, че са се объркали и са заговорили за двойката Оланд-Роаял. После на митинга, с който Оланд отбеляза победата си на изборите за президент на 6 май, Сеголен Роаял го целуна по бузата и тогава приближени на Оланд дочули как Валери му нарежда да я целуне по устата.
Мнозина във Франция си спомниха, че други първи дами също са правили подобни гафове и са оставяли в неудобно положение половинките си.
Сесилия Саркози не гласува за Никола Саркози на втория тур през 2007 г. После закъсня за празничното му парти по случай победата, а от първата му официална среща на върха на Г8 в Германия през юни 2007 г. тя си тръгна по-рано, за да празнува рождения ден на една от дъщерите си.
По време на визита на Саркози в САЩ тя не присъства на неформалната му среща с първото американско семейство Обама. Малко след това семейство Саркози се разведе.
Преди това Даниел Митеран подкрепяше открито каузата на кюрдите и на тибетците за ужас на Анкара и Пекин и разгневи Китай, като прие далай лама.
Даниел подкрепи и носенето на бурка и критикува тогавашния премиер Жак Ширак, с който Митеран беше принуден да съжителства, че "върши каквото му скимне, но нищо съществено".
Когато Оланд беше избран за президент, Валери обяви, че не иска да е украшение, а да прилича на първа дама от типа на Даниел Митеран.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!