Лидерите от ЕС се договориха днес в Брюксел за промените в Шенгенското споразумение за свободно движение.
Страните членки ще могат да възстановяват контрола по вътрешните граници, но само като най-крайна мярка, предаде Асошиейтед прес.
Агенцията отбелязва, че на фона на нарастващия натиск върху еврото заради проблемите с държавния дълг на Гърция, лидерите от ЕС са овладели една криза, която е заплашвала друг крайъгълен камък на европейския проект.
След като Италия, Франция и Дания предприеха през последните месеци стъпки, ограничаващи свободното движение в Шенгенското пространство, Европейският съвет одобри днес нови мерки за регулиране на зоната.
ЕС трябва да цени този "огромен актив, който ние не можем да си позволим да изложим на риск заради национални интереси", подчерта германският канцлер Ангела Меркел.
Президентът на Европейския съюз Херман ван Ромпой уточни, че контрол по вътрешните граници може да бъде въвеждан "в наистина критична ситуация".
Франс прес уточни, че въз основа на постигнатия компромис Европейската комисия ще трябва да анализира положението за всеки отделен случай, за да установи дали съществуват "извънредни обстоятелства", за да се позволи на дадена страна да приложи "предпазна клауза" за временно възстановяване на контрола по границите.
Лидерите от ЕС дадоха съгласието си за разширяване на пълномощията на агенцията за контрол на външните граница на съюза Фронтекс, която по-конкретно ще може да изпраща офицери за свръзка в определени страни, каза Ван Ромпой.
В протокола от двудневното заседание на Европейския съвет в Брюксел е записано, че всички
дебати за по-нататъшното укрепване на границите на Шенгенското пространство не касаят България и Румъния,
съобщи пред български журналисти в Брюксел премиерът Бойко Борисов, който участва в заседанието.
Той изрази очакване до предстоящия през септември Съвет на ЕС по правосъдие и вътрешни работи да бъдат определени дата и срок за приемането на двете страни в зоната.
Премиерът цитира холандския си колега, според когото условията, които предстои да бъдат предложени, дори улесняват София и Букурещ и не са насочени срещу тях.
На тях им трябва, когато дебатират в националните парламенти, да знаят, че са защитени границите на Шенген, уточни Борисов.
Имаме абсолютна подкрепа от всички, изпълнили сме си критериите, дебатът е как границите на Шенген да бъдат по-стабилни заради мощната вълна мигранти от Африка и Азия, добави българският премиер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!