Приходите от престъпен живот може да се окажат много по-малки, отколкото повечето хора, а и изследователи на организираната престъпност предполагат.
Ново изследване, финансирано от италианското правителство е показало, че годишните приходи на италианската мафия са около 10,5 млрд. евро.
Това е едва малка част от предишните оценки на печалбите от незаконен бизнес в Италия.
Според резултатите на Центъра за изследване на престъпността "Транскрайм" приходите на мафията се равняват на около 0,7% от Брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.
Предишното подобно изследване е това на миланския университет "Бокони" от миналата година. То пък установило, че криминалните дейности генерират около 10,9% от италианския БВП.
От престъпления се печели много по-малко, отколкото смятахме, коментира ръководителят на новото изследване Ернесто Савона, цитиран от Ройтерс.
За изчисленията са използвани статистики на правосъдната система в Италия за пране на пари, укриване на данъци, както и данни за конфискувано имущество.
Според делегатите на конференцията, на която е представено изследването обаче, мафията все още има сериозни възможности и влиянието й се разпростира отвъд южните част на Италия, където традиционно са най-силните й центрове.
Кръвопийците ходят там, където е кръвта, а парите са тук, в Милано, обяснява Алесандро Марангони от ръководството на полицията в града.
Според изследователите организираната престъпност в Италия се е възползвала от икономическата криза, като е започнала да предлага заеми на предприемачи, които не успяват да финансират бизнеса си чрез банките.
Заради високата цена на банковото кредитиране и големия си наличен паричен ресурс мафията успя да се включи в много видове бизнес, коментрира Марангони.
Лихварството се превръща във все по-сложен и доходоносен бизнес за организираната престъпност заедно с трафика на наркотици, рекетът, проституцията и т.н.
Групи като сицилианската Коза Ностра, неаполитанската Камора и калабрийската Ндрангета са изградили позиции в италианската икономика, които им осигуряват приходи, сравними с тези на най-едрия бизнес в страната.
В северна Италия дори съществува общ бизнес на Ндрангета и Камора,
посочват наблюдателите. Според доклада на "Транскрайм" мафиотите са далеч от стандарта за добри бизнесмени и заради това криминалните организации се занимават основно със строителство, изкопаеми и подобни типове бизнес, в които не са необходими сложни организационни умения.
Незаконните инвестиции са в сектори, в които няма конкуренция от чужбина, технологията е на ниско ниво, а държавното финансиране е голямо, се отбелязва още в изводите на "Транскрайм".
Ройтерс цитира и друго изследване, направено от антикриминалната организация "СОС Импреса", според което приходите на мафията в Италия са около 140 милиарда евро годишно - с 13 пъти повече от изчисленията на изследователите от "Транскрайм".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!