Р уският външен министър Сергей Лавров заяви, че Русия не възнамерява да воюва с Турция руския Су-24 .
„Нямаме намерение да воюваме с Турция,
отношението ни към турския народ не се е променило. Възникват само въпроси към турското ръководство“, подчерта Лавров, цитиран от ТАСС.
„Приятелските отношения между народите на Руската федерация и Турция не зависят от политиците, но двустранните отношения ще бъдат сериозно преразгледани“, каза още Лавров.
По-рано Лавров обсъди в телефонен разговор с турския си колега Мевлют Чавушоглу инцидента със свалянето на руския самолет „Су-24“.
Турският външен министър е изразил съжаление в разговора, но е оправдал действията на турските военновъздушни сили, предаде ТАСС.
Той е подчертал, че турските диспечери не са знаели националната принадлежност на самолета, тъй като в района извършват полети също сирийските ВВС.
„Имаме сериозни съмнения, че е било непреднамерен акт,
това много прилича на планирана провокация“, заяви още Лавров пред журналисти.
„Русия се надява, че нападението над самолета няма да бъде използвано за прокарване на идеята за създаване на забранена за полети зона в този район“, посочи още той.
Двамата външни министри са се договорили да се срещнат в близките дни, съобщи говорителят на турското външно министерство Танжу Билгич, цитиран от ТАСС.
Лавров е отказал предложението на турския си колега за среща, заяви говорителят на руското ведомство Мария Захарова, цитирана от Интерфакс.
„Видяхме информацията, според която двамата министри са се разбрали да се срещнат в следващите дни. Това изявление от страна на турското външно министерство още веднъж показва липсата на елементарна етика и уважение. Tо е показателно и за достоверността на всичко, което чуваме от Анкара“, каза Захарова.
Москва ще анализира руско-турските проекти, включително строителството на АЕЦ
„Ще подложим на най-внимателен анализ руско-турските проекти, включително изграждането на територията на Турция на АЕЦ „Аккую“, коментира говорителят на руския президент Дмитрий Песков.
Представителят на Кремъл призна, че засега не може да каже нищо за перспективите на проектите с Турция.
Най-големият руски инвестиционен проект с Турция е изграждането на първата турска атомна централа „Аккую“. Споразумението за нейното строителство бе подписано от правителствата на двете страни през май 2010 г. Проектът предвижда изграждането на четири енергийни блока с мощност 1200 мегавата всеки. Общата стойност на проекта е 22 млрд. долара. Строителството започна в началото на юни тази година, а въвеждането в експлоатация на първия енергоблок е предвидено за 2020 г.
Песков каза също, че
сътрудничеството с Турция в борбата с тероризма на този етап е под съмнение,
но това не се отнася за други страни от възможната коалиция против терористичните групировки в Сирия, коментирайки последствията от нападението на турските ВВС срещу руския Су-24 за перспективите за създаване на единна коалиция.
На въпрос за това как изглежда в момента диалогът с Турция представителят на Кремъл подчерта, че го няма.
„Засега контакти на най-високо равнище не е имало“, каза той, отговаряйки на въпрос свързвала ли се е с Кремъл турската страна.
Путин: Турция подкрепя ислямизацията на страната си
Русият президент Владимир Путин заяви, че сегашното ръководство на Турция целенасочено подкрепя ислямизирането на страната си, предаде ТАСС.
„Проблемът не е в трагедията, с която се сблъскахме вчера, той е много по-дълбок. Наблюдаваме – и не само ние, уверявам ви, това виждат всички по света – как настоящото ръководство на Турция от доста години води целенасочена вътрешна политика на подкрепа на ислямизацията на страната си“, каза пред журналисти Путин.
„Ислямът е важна световна религия, една от традиционните религии, включително в Русия. Самите ние подкрепяме исляма и ще продължим да правим това, но сега говорим за подкрепа за по-радикално течение. Това само по себе си създава много неблагоприятна среда, което на пръв поглед не се вижда“, отбеляза президентът.
Путин подкрепи препоръката на външното министерство към руснаците да се въздържат от пътувания в Турция. Той предупреди, че руските граждани в Турция може да бъдат изложени на сериозна опасност.
„След случилото се вчера не можем да изключим други инциденти“,
добави президентът.
Междувременно министърът на отбраната Сергей Шойгу съобщи, че Русия ще изпрати зенитна ракетна система С-400 „Триумф“ във военновъздушната база Хмеймим в Сирия, където е разположена руската авиационна групировка.
Това става „по решение на върховния главнокомандващ с цел да се осигури противовъздушна отбрана по всички направления“, уточни Шойгу.
„Русия ще използва в Сирия всички средства „с цел подсигуряване на полетите“, включително зенитни комплекси С-300“,
каза пред журналисти самият президент Владимир Путин.
„Руският ракетен крайцер „Москва“, оборудван със зенитна система „Форт“ – военноморски аналог на С-300, днес застъпи на бойно дежурство край бреговете на Латакия. Той е готов да унищожи всяка въздушна цел, потенциално опасна за руската авиация“, заяви Шойгу.
„Освен това, всички по-нататъшни действия на ударната авиация ще се извършват само под прикритието на изтребители“, добави руският министър.
„Вторият пилот на руския самолет „Су-24“ е пристигнал тази нощ в руска база жив и здрав“, информира още Шойгу.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!