Н ад 25 000 души, предимно деца, пострадали от аварията в съветската АЕЦ "Чернобил" през 1986г., са били лекувани в Куба.
Това стана ясно от данни, изнесени от кубинската информационна агенция "Пренса Латина". Програмата продължава над 20 години и приключва през 2011 година, отчитат кубинците.
ЧЕРНОБИЛ - 31 ГОДИНИ ПО-КЪСНО В СНИМКИ
"От 1990 година Куба е оказала помощ на 26 114 потърпевши от аварията на Чернобилската атомна електроцентрала. 84% от тях са били деца от Украйна, Русия и Беларус", пишат от държавната медия.
Първите два самолета с пострадали от Чернобил пристигат в страната на 29 март 1990. През следващите 2 десетилетия помощ е оказана на много деца, родени и живеещи с последиците от радиоактивното замърсяване в СССР.
Най-много деца са били настанени в болницата до град Тарара, на 20 километра от Хавана. Повечето прекарват там около 45 дни, но някои остават и до една година. Основните прилагани терапии са на централната нервна система и храносмилателния тракт.
Ядрени инциденти, по-тежки от Чернобил
Кракът на слона – едно от лицата на аварията в Чернобил
Трагедията в Чернобил се смята за един от най-тежките инциденти в историята на ядрената енергетика. Заради аварията в украинската централа радиоактивен облак преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия.
В страни от Източния блок, като България, информация за инцидента и евентуалната опасност не достига до населението.
Основното замърсяване е в днешните Русия, Украйна и Беларус, като около 200 000 души са евакуирани от родните си места. Близо 60% от радиоактивните отпадъци падат на територията на Беларус.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!