Министър-председателят на Ирландия Брайън Кауън обяви, че въпросът за неговата оставката ще бъде обсъден след 7 декември.
На тази дата парламентът трябва да гласува проектобюджета и икономическата програма на управляващата коалиция, която бе съставена през 2007 г. от Фина Фойл и Зелената партия с външната парламентарна подкрепа на двама независими депутати.
Тези двама депутати оттеглиха подкрепата си за правителството, а Зелената партия поиска предсрочни избори през януари следващата година.
Дъблин е де факто в състояние на политическа криза, предизвикана от рецесията на националната икономика, която започна през 2008 г. със срива на най-големите банки.
Близо три години правителствените мерки не показват положителен икономически ефект.
Световните медии, увлечени в темата за "гръцката трагедия" и нейните европоследици, забравиха за терзанията на "келтския тигър" и сега ги поднасят като новина.
Нови са само сумите, необходими за оздравяване на ирландската икономика, които са между 80 и 90 млрд. евро. Те ще гарантират солидно задлъжняване на всеки един от 4-те милиона ирландци.
Финансови ангажименти за подпомагане на Ирландия досега поеха ЕС, Великобритания и Швеция, а в момента в Дъблин е преговарящият екип на МВФ.
Великобритания се ангажира с помощ в размер на 7 млрд. лири стерлинги. Един от мотивите на Лондон е, че всеки ирландец харчи годишно 3 хил. лири за купуване на британски стоки.
Тясно са свързани трудовите пазари на двете страни, а помежду им стои Северна Ирландия с нестабилен мир и историческо наследство от социални и икономически проблеми.
Изглежда не всички британци изпитват съчувствие към ирландците, защото в телевизионно интервю финансов експерт от Лондонската борса окачестви отпускането на помощ за Ирландия като "даване на още едно питие на алкохолик".
Същевременно испанската министърка на икономиката Елена Салгадо заяви, че напълно изключва възможността Испания да се "зарази" от ирландската криза след решението на ЕС и МВФ да предложат спасителен план на Дъблин, предаде Франс прес.
"Това е изключено. Въз основа на информацията, с която разполагаме, напълно изключвам такава възможност", каза Салгадо в интервю за Си Ен Ен.
Тя заяви това в отговор на въпрос дали Испания може да стане жертва на "зараза" от ирландската криза или да бъде обхваната от финансови сътресения през следващите месеци.
"Поели сме ангажимент да съкратим дефицита и го изпълняваме. Имаме приходи, които отговарят на предвидените в бюджета. Нашият финансов сектор доказа, че е стабилен.
Той е в процес на ускорени реформи, които ще го консолидират още повече", каза Салгадо.
Всичко това е гаранция, че няма да бъдем засегнати като други страни, увери тя, имайки предвид Гърция и Ирландия, отбелязва АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!