Б ългарският кандидат за еврокомисар Кристалина Геориева, която е предложена и за заместник-председател на бъдещата ЕК, беше изслушана от три ресорни комисии на Европейския парламент – по бюджет, по бюджетни въпроси и по правни въпроси.
Георгиева впечатли евродепутатите и след края на изслушването беше изпратена с аплодисменти.
„Изпитът“ премина под формата на сериозен диалог за ефективното управление на европейския бюджет, за контрола на разходите и за вариантите за осигуряване на допълнителни приходи. Част от евродепутатите бяха подготвили и въпроси за необходимите промени в кадровата политика на ЕК, която също попада в ресора на Георгиева.
Кандидат-комисарят имаше три часа, за да отговори на общо 45 въпроса, разпределени на квотен принцип между политическите групи в ЕП.
Председателите на трите парламентарни комисии ще заседават, за да съставят своята оценка, тази вечер. Двама от тях са от Европейската народна партия, а третият е от групата на Социалистите и демократите. Оценката ще бъде предадено писмено на председателя на ЕП, а той ще я оповести на 9 октомври.
Георгиева заслужи ръкопляскания и похвали
и още преди изпитът да беше е приключил. „Отговорите Ви са отлични“, заяви при задаването на въпроса си евродепутатът Бернд Колмел (Европейски консерватори и реформатори, Германия). „Досега показахте много добра работа“, допълни Кая Калас (АЛДЕ, Естония).
„Поздравявам българите, че излъчиха наистина независим кандидат за еврокомисар, познаващ истинския живот“,
добави Индрек Таранд (Зелени, Естония).
„Отговорностите ми като комисар по бюджета и човешките ресурси биха били огромни, но приех поканата, защото имам опит с контрола на огромни бюджети... Вярвам, че съм доказала независимостта си и
не приемам нареждания от друг, освен от европейските граждани. Освен това работя здравата“,
заяви Георгиева и отново предизвика ръкопляскания в заседателната зала.
„Неправилното използване на средствата от европейския бюджет руши образа на ЕС“,
заяви във встъпителните си думи пред Европейския парламент Георгиева. Тя подчерта, че са необходими допълнителни усилия за контрола върху изразходването на европейските средства в държавите от ЕС.
Георгиева изрази подкрепа за обособяването на службата на прокурор на ЕС, както и за силна и уважавана Европейска служба за борба с измамите (ОЛАФ).
„Следва да насочим вниманието си не толкова към постъпленията в бюджета, колкото към резултатите от неговото използване“, заяви Георгиева.
„От първия ден в офиса ще опитам да съдействам за успешното приключване на преговорите по бюджетите за тази и за следващата година, за да намалее количеството на неразплатените европейски проекти“, посочи тя.
Към измамите със средства на ЕС трябва да има пълна нетърпимост,
подчерта при отговорите на въпросите на евродепутатите Георгиева.
„Следим много внимателно как се използват средствата, имаме система за засичане на нередностите, дори преди да са се случили. Не всички неправилно използвани средства са свързани със злоупотреби“, отбеляза тя.
„Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) е много ценна институция, би могла да има дори по-голяма роля“, коментира Георгиева. „Вярвам, че независимостта на службата е истинска и ще бъда последната, която ще прекрачи границата на своите отговорности. Ще поддържам тясна връзка с ОЛАФ, ще оценя внимателно дали служителите там вършат работата, за която са наети“, допълни тя.
„Добре знам, че в Европа има хора, според които на местно равнище правилата в ЕС, като свободното движение на работници, вредят. Но има места, където тази свобода осигурява напредък. Европейците трябва да видим света и да признаем, че в областта на конкуренцията трябва да работим заедно, за да изградим силен пазар. Оставаме най-голямата икономика в света, но делът ни се топи и европейците няма да живеят добре, ако тази посока се запази.
Единна Европа е въпрос на жизненото равнище, осигурявано за нашите граждани“,
посочи Георгиева.
„Ако използваме парите, с които разполагаме, с повече въображение, ще постигнем повече. Никога размерът на средствата не отговаря на мащаба на нуждите, затова трябва да се постараем“, заяви Георгиева.
„Давам си ясна сметка за важността от максимално използване на средствата на ЕС. Работата ми би била да съобразя ресурсите с приоритетите за максимални резултати“, заяви тя и обеща висока отчетност пред гражданите, които трябва да могат да се възползват от собствените си средства.
По нейните думи е необходимо
да се знае какво ЕС постига с всяко изхарчено евро в помощ на своите граждани и икономики.
„Трябва да бъдем силни в защитата от злоупотреба на европейските средства. В тези трудни за гражданите времена трябва да използваме бюджета прозорливо, за да даде добър плод. Бюджетът може да помогне за икономическото възстановяване, той има пряко отношение към живота на хората. Това е разликата между живота и смъртта в областта на хуманитарната помощ“, заяви Георгиева.
„Силно вярвам в доброто отношение към служителите на ЕК,
целта е до края на мандата 40% от тях, заемащи високи длъжности, да бъдат жени“,
каза още тя.
„Изключително важно е да имаме най-добрия възможен персонал, затова
ЕК трябва да потърси талантите в университетите, правила в тази посока вече са приети“,
каза Георгиева.
„Балансът в броя на служителите от различните националности е въпрос на справедливост“, добави тя.
„За някои националности работата в Комисията не е толкова привлекателна. Затова предлагам конкурси, насочени към тези националности. Структурно имаме проблем на средното ниво, защото в последните 10 години ЕК наема млади хора, но на по-ниски позиции. Исторически това води до известна непредставителност“, поясни Георгиева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!