Международната рейтингова агенция "Стандард енд Пуърс" (StandardandPoors.com) понижи кредитния рейтинг по дългосрочните дългови книжа на Гърция от степен B до степен CCC, предадоха Франс прес и ДПА.
Понижението е с общо три степени,
като агенцията определи и негативна перспектива за кредитоспособността на Атина.
Негативната перспектива означава, че в средносрочен план кредитният рейтинг на страната може да бъде понижен още, отбелязва ДПА.
Краткосрочният рейтинг на гръцките дългови книжа остава на степен C.
Решението на агенцията игнорира интензивните дебати на равнище Европейски съюз и Международен валутен фонд (МВФ) за намиране на надеждно решение на гръцката дългова криза, заяви гръцкото министерство на финансите, цитирано от Ройтерс.
Финансовите министри на 17-те страни, приели еврото за своя валута, ще обсъдят днес в Брюксел
заплахата от банкрут на Гърция,
предаде ДПА, като се позова на дипломатически източници.
Министрите от еврозоната планират да приемат резолюция в подкрепа на Атина, с която ще обещаят да направят всичко необходимо за гарантиране на сигурността на общата си валута.
Очаква се през идната седмица лидерите на ЕС да решат дали да предложат на Атина нов пакет финансова помощ, след като миналогодишният спасителен заем от 110 млрд. евро не успя да спаси икономиката на Гърция и да възстанови доверието на пазарите в нея.
Преди две седмици на среща на Г-8 във френския град Довил високопоставени политици от ЕС увериха международните си партньори като САЩ и Русия, че няма да позволят Атина да банкрутира.
Някои страни от ЕС, като Германия, и Европейската централна банка (ЕЦБ) имат противоположни мнения за ролята на частните кредитори в евентуален втори спасителен пакет за Гърция.
Европейската централна банка се опасява, че рейтинговите агенции
могат да решат, че Атина изпада в неплатежоспособност,
ако сроковете за погасяване на частните кредити бъдат удължени.
Това е положение, което ЕЦБ иска да избегне на всяка цена заради влиянието, което то може да окаже на финансовите пазари.
Очаква се размерът на новия спасителен пакет за Гърция да бъде от 90 до 120 млрд. евро, въпреки че някои анализатори споменават сумата 80 млрд. евро.
Окончателното решение за този пакет се очаква след поредната среща на върха на ЕС на 23 и 24 юни, предшествана от среща на финансовите министри на 27-те страни членки на ЕС на 20 юни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!