П олитическата криза в Италия е към края си, след като професорът по право Джузепе Конте се съгласи да оглави новото коалиционно правителство, сформирано от антиимигрантската дясна партия Лига и антисистемното Движение 5 звезди, предадоха световните агенции.
На среща с президента на Италия Серджо Матарела, състояла се вчера вечерта Конте получи от държавния глава мандат да състави правителство и той прие. Конте веднага представи и състава на новия кабинет. По-късно генералният секретар на президентската администрация Уго Дзампети съобщи, че
церемонията по полагане на клетва на новото правителство ще се състои днес в 16 ч. местно време.
Юрист без опит в политиката вероятно ще бъде новият италиански премиер
"Правителство на промяната" в Италия дава базисен доход 780 евро
Разгром за Европейския съюз на Меркел в Италия
Сценариите пред Италия за банкова и политическа криза
При първия си опит да състави правителство преди няколко дни Конте не успя, защото президентът отхвърли кандидатурата на предложения министър на икономиката Паоло Савона, известен с евроскептичните си възгледи и като противник на еврото.
Лидерите на двете формации от коалицията получават постове в новия кабинет. Лидерът на Лига Матео Салвини ще бъде вътрешен министър, а лидерът на Движение 5 звезди – Луиджи ди Майо, ще стане министър на труда и социалната политика. Двамата ще бъдат и заместник-премиери на Конте.
Ключовият пост министър на икономиката и финансите
ще се поеме от професора по икономика Джовани Триа. Бившият министър по въпросите на ЕС Енцо Моаверо-Миланези ще оглави външното министерство. Паоло Савона е назначен за министър по европейските въпроси. Министър на отбраната ще бъде жена – Елизабета Трента. Тя е експерт по въпросите на сигурността и отбраната в горещи точки като Ирак, Ливан и Либия.
Алберто Бонисоли ще бъде министър на културното наследство, културата и туризма. Джулия Бонджорно, известна адвокатка, защитавала видния италиански политик Джулио Андреоти, ще е начело на министерството на държавната администрация. Младият юрист Алфонсо Бонафеде ще бъде министър на правосъдието. Министър на транспорта ще е Данило Тонинели. Министърка на здравеопазването ще бъде Джулия Грило. Джан Марко Джентинайо ще е министър на селското стопанство, а околната среда е поверена на Серджо Коста. Министър на регионалните въпроси ще е Ерика Стефани.
В новото правителство ще има и две нови министерства
– по въпросите на Южна Италия, което ще оглави Барбара Леци, и по въпросите на семействата и хората с ограничени възможности, което ще оглави Лоренцо Фонтана.
Като цяло в новото правителство ще има 18 министерства, от които 5 са поверени на жени. Новото правителство ще осъществява одобрената от коалиционните партньори програма, в която са посочени 30 приоритетни задачи. След полагане на клетва първият голям ангажимент на премиера Конте ще бъде участие в срещата на върха на Г-7 в Канада на 7 и 8 юни.
Междувременно Италия стана повод и за разногласия между председателя на Еврокомисията (ЕК) Жан-Клод Юнкер и председателя на Европарламента Антонио Таяни.
Юнкер каза, че италианците имат нужда да работят по-усилено, да бъдат по-малко корумпирани и да спрат да винят ЕС за проблемите в бедните южни райони на страната си.
Противоречивите му коментари бяха незабавно последвани от искане на Таяни, който е италианец, за оттегляне на казаното от Юнкер, предупреждавайки в социалната мрежа „Туитър“, че думите му са „неприемливи“, ако са истина.
If these words were true Italy (in the person of our President AND our Prime Minister) will MUST ask immediately resignation of Mr. Jean Claude Junker. @EP_President https://t.co/YYG9iiAoJt
— Martina Tognon (@Polghara71) May 31, 2018
Таяни не уточни кои забележки има предвид, но Юнкер каза само няколко изречения за Италия в четвъртък по време на сесия за въпроси и отговори на конференция за бъдещето на Европа в Брюксел.
На въпроса какво може да направи Европа, за да помогне на младите хора в региони като южната част на Италия, Юнкер заяви, че „дълбоко обича“ страната, но добави: „Вече не приемам, че всичко, което се случва в Южна Италия ... се обяснява с факта, че ЕС или Европейската комисия няма да направят достатъчно“. „Италианците трябва да се грижат за бедните региони на Италия, което означава повече работа, по-малко корупция, сериозност“, каза той. Той призова Италия да не „играе тази игра“, като държи ЕС отговорен, като добави: „Първо държавите, после Европа“.
Крайнодесният италиански политик Матео Салвини осъди коментарите и ги нарече „срамни и расистки“, съобщиха италиански медии.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!