ДПА: Падането на Берлинската стена отвори вратите към Индокитай
Производство на оризови спагети в Лаос   
Източник: ЕПА/БГНЕС
0

Падането на Берлинската стена имаше дълбоки последствия - както положителни, така и отрицателни за бившите азиатски сателити на Съветския съюз в Индокитай - Виетнам, Лаос и Камбоджа, пише в анализ ДПА.

През 1975 г., след военния разгром на САЩ, страните решиха да заложат на комунизма, но още в началото на 80-те години се появиха първите пукнатини в системата. На кървавия ултра-маоистки режим на Пол Пот в Камбоджа бе сложен край през 1979 г. с военната интервенция на Виетнам.

Лаос, където имаше малко компании за национализиране, продължи да получава помощ от Запада и още през 1981 г. се отказа от усилията да налага контрол върху цените, а към средата на 80-те години започна да говори за "нов начин на мислене".

През 1986 г. Шестият партиен конгрес въведе реформистката политика, известна като "нов път", с което беше поставено началото на прехода към пазарна икономика. Смяната на курса бе реакция на икономическата криза, обхванала страната, но беше повлияна и от икономическите реформи в Китай и от политиката на "перестройка" на Михаил Горбачов в тогавашния СССР.

Падането на Берлинската стена ускори икономическите реформи в района на Индокитай и едновременно с това послужи като политически сигнал за комунистическите лидери.

Най-силно влияние върху Виетнам по онова време оказа фактът, че хората престанаха да гледат на социализма като непреходна форма на обществени и икономически отношения, заявява виетнамският историк и член на Националното събрание Зунг Чуонг Куок. Това разкри изключително големи възможности за виетнамците, изтъква той.

В икономическата сфера разпадането на съветския блок в Източна Европа през 1989 г. помогна да се стабилизира "новият начин на мислене".

Най-сериозното последствие от падането на Берлинската стена беше, че икономическите реформи във Виетнам получиха стимул за прогрес, казва Лезан Зоан, бивш директор на виетнамския Институт за управление на икономиката.

Но на политическо равнище разпадането на съветския блок разпали страховете, че икономическите и социалните реформи, които бяха започнали във Виетнам, ще доведат и до сваляне на режима.

В страната първоначално падането на Стената предизвика отчаяние, твърди Нгуен Чан Бат, един от първите привърженици на икономическите реформи, а сега директор на консултантската компания "ИнвестКонсулт".

"То изтласка комунистите в ъгъла и ги накара да започнат да мислят на високи обороти и да се съобразяват с всички политически играчи, както във Виетнам, така и в чужбина", смята той.

През 1989 г. Виетнам се изтегли и от продължилата близо десетилетие война в Камбоджа и започна да се отваря към света с надеждата, че САЩ ще вдигнат икономическото ембарго, което до този момент не позволяваше достъп до финансиране от източници извън съветския блок.

За съседна Камбоджа краят на виетнамската окупация създаде възможност за травматизираната и дълбоко разделена нация най-сетне да се помири с отвратителното си минало и да сложи край на гражданската война.

Парижкият мирен договор от 1991 г. очерта пътя на Камбоджа към демократизация и осигури средства от международните донори. В страната бяха изпратени мироподдържащи сили на ООН, които поеха управлението на страната до произвеждането на свободни избори.

Две десетилетия по-късно в прохождащата демокрация там все още доминира една единствена партия, макар и некомунистическа - Камбоджанската народна партия на премиера Хун Сен, бивш кадър на Червените кхмери.

"Истината е, че без присъствието на ООН Камбоджа щеше да се управлява от монолитна властова структура, също като Лаос и Виетнам. Но ООН не може да контролира нито армията, нито онези, които се стремят към все повече власт", коментира за ДПА политическият наблюдател Чеа Ванат.

Две десетилетия след падането на Берлинската стена и Виетнам, и Лаос остават под контрола на съответните комунистически партии.

Междувременно икономиката и на трите страни, стимулирана от външна помощ и преки чуждестранни инвестиции, през последните 20 години процъфтява, макар и те вече да усещат последствията от глобалната финансова криза.

През 2008 г. брутният вътрешен продукт в Камбоджа и Лаос се увеличи със 7%, а във Виетнам - с 6,2%, главно благодарение на износа за западни държави.

През 1988 г. СССР поглъщаше половината от търговския стокообмен на Виетнам, който носеше на страната по 2 млрд. тогавашни рубли годишно.

Дружбата с разпадналия се съветски блок донесе и някои ползи. Германското правителство например се възползва от приятелските връзки на Ханой с бившата Германска демократична република - страна, на която Виетнам вярваше толкова дълбоко, че й разреши да печата националната парична единица.

Лаос, страна, която хронично страда от липсата на човешки ресурси, все още не може да се оправи от изчезването на стипендиите в страни от комунистическия блок, благодарение на които хиляди лаосци получиха образование в Съветския съюз и ГДР.

"Когато СССР се разпадна, системата на стипендиите изчезна. Това остави огромна празнина по отношение на образованието, която все още не може да бъде запълнена", заявява Питър Фодж, директор на преуспяващата фирма за износител на дървесина "Бурафа груп" във Виентян. 

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп прие шефа на НАТО

Тръмп прие шефа на НАТО

Свят Преди 5 минути

Срещата се проведе в Палм Бийч

Мъск

Европейски депутати искат разследване на „Екс“ заради възможни правонарушения

Свят Преди 1 час

Запитването на Европейския парламент е подписано от 42 депутати от различни фракции

,

Израелската авиация нанесе нови удари по Бейрут, четирима души загинаха

Свят Преди 3 часа

Израелските самолети продължават да кръжат в небето над града и да прелитат на ниска височина

,

Жена откри изгубен свят на 280 млн. години по време на поход в италианските Алпи

Любопитно Преди 3 часа

Повече за откритието може да прочетете в следващите редове

а

Тръмп номинира още едно лице от телевизия "Фокс нюз", този път за главен здравен инспектор на САЩ

Свят Преди 3 часа

Така той отново предпочете телевизионер за част от бъдещия си управленски екип

<p>Голям православен празник, кой има имен ден&nbsp;&nbsp;</p>

Православната църква почита паметта на Св. Александър Невски

Любопитно Преди 3 часа

Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" отбелязва днес своя храмов празник

<p>Жълт код: студ и вятър през уикенда</p>

Студен и ветровит уикенд, отново е обявен жълт код за вятър

България Преди 3 часа

Вижте за кои области е предупреждението

Най-опасната грешка, която допускаме с лаптопите си

Най-опасната грешка, която допускаме с лаптопите си

Технологии Преди 3 часа

И съответно значително съкращаваме живота им

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Свят Преди 11 часа

Ракетата е била оборудвана с шест бойни глави

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 12 часа

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Бурен вятър разруши покрива на библиотеката във Велики Преслав

Бурен вятър разруши покрива на библиотеката във Велики Преслав

България Преди 13 часа

Има паднали дървени конструкции и ламарини

Развръзка в детска градина "Теменужка"

Развръзка в детска градина "Теменужка"

България Преди 13 часа

Учителка е отстранена, директорът напуска

Докладваха на Путин: Ракетата може да удари в Европа

Докладваха на Путин: Ракетата може да удари в Европа

Свят Преди 14 часа

Путин разпореди масово производство на ракети „Орешник“

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

България Преди 14 часа

Той обясни, че е изпратил благодарствен SMS на Урсула фон дер Лайен