Е вропейският съюз и Косово подписаха Споразумение за стабилизиране и асоцииране по време на сесията на Европейския парламент в Страсбург, съобщиха световните агенции.
Това е историческа стъпка, която ще помогне на икономическия растеж на една от най-бедните държави в Европа, отбелязва АП. С днешното подписване се отваря пътят за евентуално пълноправно членство на Косово в ЕС, който е главният търговски партньор на младата държава.
Преговорите между ЕС и Косово за сключване на Споразумение за стабилизиране и асоцииране започнаха през октомври 2013 г. Това е първата стъпка към членството на Косово в общността. В замяна Косово се ангажира на политически, икономически и търговски реформи и гарантиране на човешките права.
От своя страна ЕС може да предостави на страната безмитен достъп на пазара на ЕС, като и финансова или техническа помощ.
Министърът на европейската интеграция на Косово – Беким Чолаку, заяви, че споразумението бележи „нов крайъгълен камък, защото установява договорни отношения между Република Косово и ЕС“. „Ние искаме да станем членове на европейското семейство от гледна точка на икономическата интеграция, но искаме също да споделяме ценностите на ЕС“, каза Чолаку в интервю за АП.
На форум вчера премиерът на Косово Иса Мустафа заяви, че споразумението е „начало на дълъг път... подкрепян и поет от нашите граждани и нашите приятели“.
Европейският съюз е главният поддръжник на Косово с около 1,3 млрд. евро помощи за развитие за периода 2007 – 2020 г., според Томас Ньоки от канцеларията на ЕС в Косово. През 2014 г. страните от ЕС са били основният търговски партньор на Косово с 30,2% от неговия износ и 42,6 на сто от вноса, на обща стойност 1,2 млрд. евро.
Споразумението ще засили конкуренцията, като местните компании ще имат възможност да изнасят в страни от ЕС без митнически тарифи, посочи Беким Чолаку.
Косово обяви независимост от Сърбия през 2008 г. и е признато от повече от 100 държави. Пет членки на ЕС не признават косовската независимост, но въпреки това одобриха споразумението, отбелязва АП.
Чолаку благодари на всички държави от ЕС, включително на тези, които не признават Косово, за разбирането, „че единственият начин за укрепване на мира, стабилността и сътрудничеството в Западните Балкани е чрез отваряне на вратите пред останалите държави от Западните Балкани за присъединяване към ЕС“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!