Темата за климатичните промени ще доминира на започващото днес двудневно заседание на Европейския съвет в Брюксел.
На него лидерите на 27-те страни членки ще кажат сбогом на старите правила на ЕС и ще съставят планове за следващите 10 години.
Българският премиер Бойко Борисов ще участва в двете сесии на заседанието, което ще бъде председателствано от шведския му колега Фредерик Рейнфелд. В програмата на Борисов е предвидена среща с председателя на Европейския парламент Йежи Бузек.
Европейският съвет съвпада с усилените преговори, водени на конференцията на ООН за климата в Копенхаген, и се свиква точно 10 дни след влизането в сила на Лисабонския договор, целящ да подобри функционирането на съюза.
Най-неотложното предизвикателство са климатичните промени.
Европейският съюз силно желае гласът му да бъде чут на преговорите в датската столица и уверява, че най-добрият начин за това е да се окаже финансова помощ на развиващите се страни, ако те се присъединят към обвързващо споразумение.
"Споразумението от Копенхаген трябва да включва клаузи за незабавни действия, започващи през 2010 г. ЕС смята, че това изисква растяща финансова подкрепа", се посочва в проектодекларация, подготвена за срещата на върха.
Освен дискусиите по климата лидерите на ЕС ще обсъдят поредица от проекти за функционирането на блока през следващото десетилетие.
В проекта за декларация към 27-те се отправя призив да започнат да отменят не по-късно от 2011 г. извънредните мерки, които взеха за борба срещу икономическата криза.
Документът настоява също страните членки да одобрят нова система за финансов надзор и петгодишен план за реформа на съдебната система.
Според проектодекларацията 27-те трябва да започнат дебати за реформа на бюджета на ЕС и европейската икономика в периода до 2020 г. Подробно обсъждане на този въпрос е предвидено за март.
Междувременно представителят на Китай в Копенхаген разкритикува
остро индустриализираните държави, че не са изпълнили ангажиментите си в борбата срещу затоплянето, съобщиха днес китайски официални медии.
Ако сравните обещанията и стореното досега, то разликата е огромна, заяви вчера Юй Цинтай, специален представител на министерството на външните работи по въпросите на климата.
На пресконференция в Копенхаген Цинтай каза, че богатите страни трябва да помислят задълбочено дали имат политическата воля да изпълнят обещанията си за намаляване на техните парникови емисии, както и за финансовата подкрепа за развиващите се страни.
Те настояват за най-малко 300 млрд. долара помощ и една такава подкрепа не е само милосърдна акция на развитите промишлени страни, а законно задължение според международните конвенции, допълни Юй Цинтай.
В борбата срещу климатичните промени не ни липсват законови документи, а искреност при преминаването към действия, заключи китайският представител.
Китай, който е първи замърсител в света, категорично отстоява принципа на споделената, но диференцирана отговорност, подчертавайки, че развитите страни са изградили богатството си при индустриализация през 19 век, докато развиващите се страни са започнали да замърсяват околната среда едва неотдавна.
Полицията в датската столица Копенхаген, където се провежда среща за климатичните промени, иззе предмети, които могат да бъдат използвани за акции на гражданско неподчинение. Никой не е бил задържан при акцията.
Конфискувани са 58 луминесцентни лампи, пълни с боя и с олио
ножици за рязане на жици и тел, 193 дървени щита, девет метални контейнера на колелца и 200 пластмасови щайги за пренасяне на мляко в пакети.
Според полицията всички тези неща могат да се използват за преодоляване на полицейски заграждения.
Неин говорител напомни, че в миналото подобни "бомби с боя" са били използвани, за да се заливат стъклата на полицейските коли и да се затрудни видимостта на шофьора.
Контейнерите и пластмасовите щайги явно е трябвало да служат за прескачане на огради.
Предметите са били иззети при обиск на празен имот до сграда, в която са се настанили активисти на екологичното Движение за климатична справедливост.
Организацията протестира срещу действията на полицията, която нахлула посред нощ в помещение, където спели стотина природозащитници.
Датското правителство не е организирало достатъчно места за настаняване на хората, пристигнали за участие в различни прояви, които съпътстват конференцията за климата. Зелените активисти искали да решат проблема сами и да си подготвят места за спане.
Климатът във фокуса на Европейския съвет
Полицията в датската столица Копенхаген иззе предмети, които могат да бъдат използвани за акции на гражданско неподчинение
10 декември 2009, 10:58
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!