Пв вителствата на Италия и Швейцария си размениха ноти във връзка с природните промени, настъпили по границата между двете страни, съобщава в новия си брой бюлетинът "Осерваторе дипломатико".
Съставена е двустранна комисия, която ще очертае нова граница в района на ледника Цермат.
Неговото прогресивно свиване в резултат на затоплянето е променило на места границата с цели 150 м.
Ледниковата покривка в Западна Европа е намаляла с 40% от 1850 г. насам, а обемът на ледниците е спаднал с 50 на сто.
Алпите са сред най-засегнатите райони и учените прогнозират, че до 2050 г. алпийските ледници окончателно ще изчезнат.
В историята на отношенията между Италия и Швейцария границата никога е била маркирана със стълбове или други традиционни знаци в нейните трайно заледени участъци.
Смятало се е, че ледниците са "вечни", но на практика действа правилото, че при разтапяне на леда границата продължава да следва демаркационната линия върху скалната повърхност.
Последната промяна на границата между Италия и Швейцария е извършена през 1942 г. в обстановка на война и опасения, че италианският фашистки режим и нацистка Германия се готвят да си поделят неутралните швейцарски кантони.
Преместването на границата тогава е било продиктувано от спешни военно-стратегически съображения и е осъществено без да се осъвременят топографските измервания, които и до днес са в сила, макар че датират отпреди 80-90 години.
Швейцария официално се присъедини към Договора от Шенген на 12 декември 2008 г. От този ден бе премахнат режимът на системен контрол по границите й със съседните държави от ЕС, които са страни по Шенгенските споразумения.
Това беше огромно облекчение за многобройните трансгранични работници, които ежедневно преминаваха граничен и митнически контрол. Някои проблеми обаче все още не са решени.
Италианската страна продължава да затваря от полунощ до 5 ч. сутринта малките контролно-пропускателни пунктове. Това принуждава част от трансграничните работници да правят дълги обиколки до някой от големите и денонощно работещи пунктове.
Според Италия това не противоречи на Шенгенските споразумения, които се отнасят до премахване на "системния граничен и митнически контрол".
Швейцарската митническа администрация твърди, че за нея няма никакъв проблем да поддържа малките ГКПП-та денонощно отворени.
В неофициални разговори обаче се признава, че италианските действия отговарят на швейцарските интереси, защото ограничават достъпа до Швейцария на среднощни "недоброжелателни" посетители.
Климатът променя и Шенгенските граници
Правителствата на Италия и Швейцария си размениха ноти във връзка с природните промени, настъпили по границата между двете страни
11 септември 2009, 16:43
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!