Опозиционната дясноцентристка Народна партия (НП) спечели състоялите се вчера предсрочни парламентарни избори в Испания с голямо мнозинство, което ще й даде право да води самостоятелна политика и да не се коалира с други партии, предаде ИТАР-ТАСС.
След преброяване на 100% от избирателните бюлетини, НП събира 44,62% от гласовете.
За нея са гласували 10,8 млн. избиратели, съобщи на сайта си министерството на вътрешните работи. По този начин НП получава
186 кресла в 350-местния Конгрес на депутатите (долната камара на парламента)
Управляващата Испанска социалистическа работническа партия (ИСРП) остава с 28,73% от гласовете и 110 депутатски места, най-слабото им представяне в избори изобщо, отбелязва АП.
Националистическата партия Конвергенция и съюз на Каталония печели 4,17% и получава 16 депутатски места.
Коалицията "Обединена левица" ще има 11 депутати в долната камара. Баската коалиция Амаиур - приемник на движението Батасуна, влиза в новия парламент със седем депутати.
В изборите са участвали 24,5 млн. души, или 71,69% от всички имащи право на глас
Бъдещият испански премиер Мариано Рахой заяви, че Испания не може да извърши чудеса, които да я извадят от острата икономическа криза, но страната е длъжна да си върне уважението на Европа, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.
Говорейки пред въодушевени привърженици на своята дясноцентристка Народна партия, която изтласка дискредитираните социалисти от властта във вчерашните избори, Рахой каза, че ще се консултира незабавно с всички испански региони за начините за излизане от кризата.
Не е тайна, че ще управляваме в най-деликатните обстоятелства, които Испания е преживявала от 30 години насам, заяви Рахой, цитиран от АП.
"За мен няма да има други врагове освен безработицата, дефицита, прекомерния дълг, икономическата стагнация и всичко останало, което държи нашата страна в тези критични обстоятелства."
Рахой призова
испанците да се обединят и да възкресят икономиката
Освен че вече обеща данъчни облекчения за малките и средните компании, които представляват над 90% от всички фирми в Испания, 56-годишният Рахой не е посочвал как възнамерява да се справи с кошмара на 21-процентната безработица, отбелязва АП.
В изборните секции вчера се говореше само за икономическата криза и петте милиона безработни.
"Гласувах без илюзии. Кризата е глобална и няма решение", каза избирател в Барселона. "Синът ми е безработен повече от година. Дъщеря ми печели едва 600 евро на месец с гледане на деца. Трябва да настъпи промяна, но не съм сигурен дали някой знае какво да направи, за да излезем от тази ситуация", добавя той.
Кризата стопи доверието към големите политически партии
Част от избирателите смятат, че нито левицата, нито десницата ще успее да стабилизира икономиката.
Очаква се 56-годишният лидер на НП Мариано Рахой да встъпи в длъжност на 20 декември, седмица след като се конституират двете камари на новия парламент.
Той подчерта тази седмица, че негов приоритет е "да покаже увереност пред пазарите" и да докаже, че "Испания приема сериозно въпроса за дефицита".
Под силния натиск на финансовите пазари новият министър-председател ще трябва да действа бързо, за да се опита да изправи на крака испанската икономика - четвъртата в еврозоната, застрашена от рецесия и подложена на ударите на рекордна безработица - 21,5%.
Първата задача на новоизбраното дясно испанско правителство наистина ще бъде да успокои пазарите, но решението трябва да дойде и от Европа, предупредиха експерти.
Рахой получи подкрепата на избирателите с обещание да оправи икономиката и да създаде работни места,
дори ако за целта се наложат още икономии
Няма да бъдат съкращавани само пенсиите, но целта е да се намали публичният дефицит на страната до 4,4% от БВП през 2012, спрямо 9,3% тази година.
С това гласуване "ще завърши един непланиран процес на заместване на всички правителства на смятаните за периферни европейски икономики - Гърция, Ирландия, Португалия, Италия, Испания", подчертават аналитици.
Всички те бяха свалени от пазарите, които не се поколебаха в случая на Испания да окажат по-силен натиск преди изборите, посочват банкови анализатори, цитирани от АФП.
Нивата на лихвите по заемите на страната достигнаха рекордни равнища. Не е ясно дали бурята ще се укроти с промяната на изпълнителната власт.
Новото правителство няма да има обичайния период от 100 дни, ще трябва да дава обещания и да посочва цели още преди да встъпи в длъжност.
Очакваните нови мерки вероятно ще засилят социалното недоволство в Испания, добавят експертите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!