Във вторник вечерта в Барселона премиерът на Каталуния Карлес Пучдемон подписа декларация за провъзгласяване на независимост на областта от Испания. Той обаче отложи влизането й в сила, като призова за диалог.
Предполага се, че декларацията ще бъде внесена за гласуване в каталунския парламент, ако преговорите между Барселона и Мадрид за уреждане на кризата претърпят неуспех. Днес има извънредно заседание на испанския парламент. Очаква се депутатите да обсъдят отговора си на декларацията за независимост.
В дългоочаквано изявление в местния парламент Пучдемон призова да му дадат мандат за разговори и обвини Испания за насилието по време на референдума за независимост. Хиляди привърженици на независимостта се бяха събрали пред сградата на парламента, за да видят речта на лидера си, която се излъчваше на огромни екрани.
Каталунският лидер Карлес Пучдемон пропусна шанса да обяви независима държава,
заяви в парламента депутатът от лява партия "Кандидатурата на народно единство" Ана Габриел.
"Мисля, че днес трябваше тържествено да бъде провъзгласена каталонска република, но ние пропуснахме тази възможност", каза Габриел. Според нея, "единственият начин да се общува с испанското правителство – това е каталунска република." Тя разкритикува идеята за преговори с испанското правителство, за което говори в речта си в регионалния парламент Пучдемон.
Испанският крал проговори за пръв път: Референдумът е незаконен
Испански вицепремиер съди Стоичков, обвинил я във франкизъм
Той заяви, че според резултата от референдума на 1 октомври, Каталуния е извоювала правото да стане независима държава под формата на република, но засега временно преустановява процеса по обявяването й, желаейки конструктивен диалог с Мадрид.
Преди това той разкритикува „радикалния” отказ на Мадрид да преговоря за независимостта на автономията.
Испанските власти разглеждат изявлението на Пучдемон като провъзгласяване на независимост.
Това съобщи във вторник вестник "Паис", позовавайки се на източници в правителството на кралството. Според тях, Мадрид "ще предприеме стъпки, за да се противопостави" на действията на каталунските власти. Не е изключено правителството на Испания да приложи член 155 от конституцията, който позволява лишаване на автономията от самоуправление.
Той не е използван никога досега. Той позволява на Мадрид да поеме директен контрол над всяка от 17-те автономни области, ако в нея се нарушават конституционните задължения или "сериозно се застрашават цялостните интереси на Испания".
90% от гласувалите на референдума в неделя се обявиха "за" обявяването на областта за независима държава. Мадрид смята допитването за незаконно. Европа също го обяви за такова, но осъди насилието - референдумът се проведе в обстановка на голямо напрежение: в изпълнение на разпореждане на испански съд служители на националната полиция и членове на гражданската гвардия се опитаха да осуетят работата на избирателните секции и иззеха избирателни урни. Според кмета на Барселона Ада Колау от действията на полицаите и гвардейците са пострадали около 1000 души. От испанското МВР посочиха, че над 430 полицаи са били ранени в сблъсъците.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!