Тези факти са представени в годишния доклад (World Drug Report 2010) на Службата на ООН за контрол над наркотиците и предотвратяване на престъпленията с централа във Виена, съобщиха информационните агенции.
Консуматорите на синтетични наркотици, които са между 30 и 40 милиона души по света, скоро ще бъдат по-многобройни, отколкото потребителите на кокаин и на хероин взети заедно, се посочва в документа.
Производството на екстази
е нараснало в Северна Америка, главно в Канада, но също и в Азия. Това вещество, както изглежда, има голям успех на азиатския континент, докато в Европа потреблението му от 2006 г. насам е намаляло.
Синтетичните наркотици се произвеждат близо до местата, където се консумират най-много, със суровини, които често пъти се продават законно и са леснодостъпни. Поради тази причина те са истинско предизвикателство в цял свят.
Появяват се все повече нови нелегални лаборатории за синтетични наркотици. През 2008 г. например лабораториите са се увеличили с 20% - най-често в страни, където досега подобни нелегални лаборатории изобщо нямаше, се посочва в доклада.
Но
канабисът остава най-популярната дрога.
През 2009 г. между 130 и 190 милиона души по света са го пушили поне веднъж. По последни данни на службата на ООН Афганистан, който е най-големият производител на опиум, е също начело и на производството на смола от канабис.
Службата на ООН приветства факта, че производството на кокаин и хероин е намаляло, както и че са намалели площите, на които се отглеждат културите, необходими за тяхното производство.
Службата на ООН смята, че през 2009 г. са доставени 430 тона хероин в различни страни по света - по-малко в сравнение с количествата през 2008 г. Това се дължи на намаляване на производството в Афганистан и в Мианма. Тази тенденция може да се затвърди и през 2010 г., защото една четвърт от маковите полета в Афганистан са засегнати от болест.
На световно ниво маковите насаждения вече са намалели с 23% през последните две години. Но в Афганистан запасите все още остават значителни. Според агенцията те са 12 000 тона.
Колкото до кокаина, намаляването на производството за периода 2007-2009 г. в глобален план варира между 12 и 18 процента, твърди службата на ООН.
В доклада се подчертава обаче, че броят на консуматорите на белия прах на Стария континент се е увеличил от 2 на 4,1 милиона между 1998 и 2008 г. Това е създало възможност за проправянето на нови пътища за доставка на кокаин в Европа, преминаващи най-често през Африка. Венецуела също е възлов пункт в трафика на кокаин.
Половината от пратките кокаин, заловени в света между 2006 и 2008 г., идват от тази страна. В доклада се подчертава и нестабилността в страни, през които преминават транзитно наркотици.
Посочват се за пример
Гватемала, Хондурас, Салвадор и най-вече Мексико, където броят
на убийствата на хора, замесени в бизнеса с наркотици, се
увеличава. Войната на наркокартелите в Мексико се дължи на свиването на
американския пазар.
През 2009 г.
Перу излезе на първо място в света по добив на листа от кока,
използвани за производството на кокаин.
Около 119 хил. тона листа от кока са били набрани през миналата година. Досегашният "първенец" бе Колумбия, но през 2009 г. там са събрани само 103 хил. тона кока.В доклада се отбелязва, че миналата година в Перу са отгледани 45,4% от листата кока в Латинска Америка, а в Колумбия - 39,3%.
На трето място е Боливия с 15,3% добив или 40 200 тона листа от кока.
В Перу и други страни в Южна Америка
листата от кока са свещени за местната култура.
Запарват се като чайове или се дъвчат с цел ободряване, залъгване на глада и умората, дори за лечение. Продажбата им е легална.
В доклада се посочва също заплахата от нарастване на консумацията на наркотици в страни от Африка, Южна Америка, Близкия изток и Югоизточна Азия, в които преминават транзитните пътища на дрогата. Ако тази заплаха стане реалност, още милиони хора могат да се окажат зависими от наркотиците, се заключава в доклада на ООН.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!