Иг грантите, които предявяват претенции за получаване на обезщетения за безработни във Великобритания, ще се изправят пред по-строги правила, заяви британският министър-председател Дейвид Камерън, цитиран от Би Би Си.
В голяма реч в Ипсуич премиерът обяви мащабни промени в имиграционната политика - година, преди да изтекат ограниченията на ЕС върху достъпа на румънците и българите до пазара на труда.
Имигрантите ще загубят плащанията след шест месеца, освен ако не се установи, че те "наистина си търсят работа", поясни премиерът.
В речта си в Ипсуич, Камерън каза, че има "дълбоки опасения, че
някои хора ще могат да дойдат и да се възползват от нашето великодушие,
без да са допринесли по никакъв начин за Великобритания", предаде Агенция "Фокус".
"Тези опасения не само са основателни, те са правилни и е основно задължение на всяко политическо течение да се справи с тях", смята премиерът.
Ограничения за българите и румънците, които работят във Великобритания, ще бъдат вдигнати през следващата година.
Според Националната статистическа служба, през юли 2012 г. е имало 94 000 румънци и 47 000 българи, пребиваващи във Великобритания.
"Ние не можем да спрем вдигането на ограниченията за тези имигранти. Но това, което можем да сторим, е, да се уверим, че тези, които идват в страната ни от ЕС - го правят заради правилните причини.
Че идват тук, защото искат да допринесат за нашата държава, а не заради атрактивността на нашата система за социално подпомагане, или от възможността да се възползват от нашите обществени услуги", подчерта Камерън.
"Казано накратко, когато се изправим пред незаконни имигранти, ние просто прибираме червения килим /.../ и им показваме вратата," заяви Камерън пред студентска аудитория.
Лидерът на консерваторите заяви, че хората, пристигащи във Великобритания, вече не трябва да очакват "да получат нещо в замяна на нищо" и че достъпът до социални помощи "не е автоматично право, а е нещо, което миграните трябва да заслужат".
"За в бъдеще, ако имигрантите не успеят да докажат, че наистина си търсят работа, то ще загубят помощите си. И като имигрант, ние ще му дадем шест месеца да си търсят работа. След това помощите за безработни ще бъдат отрязани, освен ако наистина имигрантът не докаже, че не просто си търси работа, а и че има шанс да си намери такава", подчерта Камерън.
Ще бъдат взети също мерки за прекратяване на "здравния туризъм",
подчерта Камерън.
Това означава, че от гражданите на страни извън ЕС ще се изисква да докажат, че имат здравна осигуровка, преди да бъдат приемани за лечение.
Правителството освен това ще вземе на прицел незаконните имигранти, като
удвои глобите за компаниите,
които наемат такива до максимум 20 000 паунда (30 400 долара).
"Нетната миграция трябва да спадне радикално от стотици хиляди души годишно на само десетки хиляди," заяви Камерън.
Нетната миграция (разликата между преселниците и изселниците - бел.ред.) във Великобритания е възлязла на 2,2 милиона души между 1997 и 2009 г., заяви Камерън, "което надвишава повече от два пъти населението на Бирмингам", втория най-голям град на Острова.
Това прави опасенията по отношение на имиграцията - тема, която политиците избягваха през последните години - "не само основателни", а и "справедливи", отбеляза Камерън.
Камерън добави, че иска да спре злоупотребите със системата за социални помощи и от страна на легалните имигранти.
Новите мерки, които ще важат за всички граждани на Европейското икономическо пространство (ЕИП) - 27-те членки на ЕС плюс Норвегия, Исландия и Лихтенщайн, предвиждат имигрантите да чакат до пет години, за да получат общински жилища.
Дейвид Камерън: Имигрантите ще се изправят пред по-строги правила
Имигрантите ще загубят плащанията след шест месеца, освен ако не се установи, че те "наистина си търсят работа", поясни британският премиер
25 март 2013, 16:11
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!