Б ританският премиер Дейвид Камерън реагира остро срещу "напълно неуместните" според него критики на "европейски ръководители на неизборни постове" във връзка с намеренията му за втвърдяване на социалната политика за някои европейски имигранти, предаде АФП.
В сряда Камерън настоя за втвърдяване на условията за отпускане на социални помощи на европейски имигранти, малко преди пълното отваряне на пазара на труда за българи и румънци, с което си привлече критиките на Брюксел. Еврокомисарят по заетостта, социалните въпроси и приобщаването Ласло Андор коментира, че има опасност "едностранчивата реторика" на британския премиер да представи Великобритания като "лошия" в ЕС.
Едва пристигнал във Вилнюс за срещата на върха между Европейския съюз и шест бивши съветски републики, Камерън публикува в "Туитър" изключително нападателен пост, в който казва, че е отнесъл коментарите на Андор към председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и е напълно неуместно от страна на ръководители на неизборна длъжност да коментират законови въпроси.
Говорител на британския премиер от своя страна изтъкна, че думите на Андор "са били
зле подбрани за човек, който получава заплатата си от британските и европейските данъкоплатци".
На вечерята във Вилнюс снощи Камерън се опита да убеди европейските си партньори в невъзможността да се интегрират нови страни членки, без да се преразгледа принципът на свободно движение на граждани.
Той получи подкрепата на своя министър на външните работи Уилям Хейг, който посочи, че Великобритания е една от най-щедрите и най-отворените страни по света и че понятието "лош" е "неприемливо".
"Трябва обаче да се уверим, а и други европейски страни искат това, че ако хората искат да се придвижват свободно в ЕС, това е заради работата, а не за да искат социални помощи в друга страна", изтъкна министърът пред телевизия "Ченъл фор" (Channel 4).
Същевременно Полша, Словакия, Чехия и Унгария, които съставляват т.нар. Вишеградска четворка, призоваха днес Великобритания
да не прибягва до "избирателно прилагане" на основните свободи в Европейския съюз,
предаде Ройтерс. "Свободното движение на хора е крайъгълен камък в интеграцията в ЕС - необходимия функционален градивен блок на истински интегрирания Общ пазар", се казва в съвместното изявление на външните министри на четирите страни след заседанието им днес в Будапеща. Според тях мигрантите от Централна и Източна Европа, чийто брой по изчисленията на Камерън е един милион, имат огромен принос за британската икономика. "Те са по-млади и икономически по-активни от средния британски работник; освен това те внасят в държавната хазна на Обединеното кралство много повече от социалните придобивки, от които се ползват", заявяват министрите.
Те изразяват надежда, че мерките спрямо мигрантите, които бъдат въведени във Великобритания или друга страна от съюза, "ще бъдат съвместими със законовите изисквания на "ЕС".
Камерън заяви, че споделя страховете на мнозина свои съграждани от масово нахлуване на мигранти от Румъния и България след 1 януари, когато изтича срокът за ограничаване на техния достъп до британския трудов пазар. Българският външен министър Кристиан Вигенин окачестви като дискриминационни плановете на Камерън и призова Лондон да признае българския принос в ЕС. А румънският зам.-министър на труда Кордин Скутару заяви, че думите на Камерън са неприемливи и популистки, и заяви, че Румъния изисква и заслужава да разполага с пълните права на член на ЕС, припомня Ройтерс.
Румънският премиер Виктор Понта пък каза, че е съгласен със заявеното от Камерън що се отнася до затягане на условията за отпускане на социални помощи,
предаде агенция Медиафакс.
Попитан от журналисти днес дали ще иска среща с британския си колега, за да бъдат обсъдени предложените мерки, румънският министър-председател посочи, че е съгласен с това да се затегнат условията, така че да не се злоупотребява със системата за социална закрила. "И в Румъния не бих искал да се злоупотребява с тази система", каза Понта и допълни, че напоследък Румъния е затегнала контрола за отпусканите помощи, защото хора с мерцедеси и вили са получавали социални помощи. Румънският премиер каза още, че правилата, отнасящи се до свободното движение на хора, ще бъдат прилагани недискриминационно за всички граждани на ЕС. "Няма правила за румънци или за българи, или за австрийци, или за италианци, а има правила за всички граждани на ЕС", посочи Понта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!