Б ританският премиер Дейвид Камерън каза, че неговият план за ограничаване на притока от имигранти от Европейския съюз във Великобритания ще наложи промени в европейските договори, предаде АФП.
„Няма никакво съмнение, че планът като цяло ще наложи някои промени в договорите и аз вярвам в нашите възможности да преговаряме за тях“, каза той в дългоочаквана реч.
От нея става ясно, че Великобритания възнамерява да ограничи правото на имигрантите от Съюз да получават помощи, като въведе условието те да са живели четири години на Острова.
Целта е не толкова ограничаване на помощите за тези, които са безработни, колкото на парите, които държавата изплаща на онези европейски имигранти, които ще работят в Обединеното кралство. Те ще трябва да са живели поне четири години на Острова, преди да имат право на данъчни облекчения и достъп до общински жилища.
Тези ограничения са според него „абсолютна необходимост“, за да остане Обединеното кралство в Евросъюза.
Ще бъдат спрени и детските добавки на онези имигранти, чиито деца не живеят във Великобритания.
Камерън предлага да бъде ограничено и правото на европейците да вземат и членове на своите семейства, когато пристигат да живеят в страната, а имигрантите, които не могат да си намерят работа след шест месеца да бъдат депортирани.
Всички тези промени ще бъдат включени в пакета от предложения за предоговаряване на членството на Великобритания в ЕС. Планът за ограничаване на имиграцията ще бъде задействан, ако Консервативната партия на Камерън остане на власт след парламентарните избори през май догодина.
Камерън обещава референдум за излизане от ЕС, в случай на победа на консерваторите.
Други тези, които бяха повдигани през последните седмици, като определяне на таван за броя на имигрантите, междувременно
бяха изоставени,
отбелязва АФП. Съветниците на премиера смятат, че подобна мярка ще бъде неприложима, тъй като е в разрез с принципа за свободното движение на хора.
„Моята цел е простичка: да направим имиграционната система по-справедлива и да ограничим изключително високия наплив на имигранти от останалите страни в ЕС“, каза вчера Камерън.
Статистическата служба съобщи вчера за 39% ръст на нетната миграция между юни 2013 и юни 2014 г., като над половината от 583 хил. новопристигнали са от 27-те страни партньори от ЕС.
Статистиката отбелязва и скок в броя на българските имигранти. Близо 32 хил. българи са се регистрирали за работа във Великобритания след септември 2013 г. – почти два пъти повече в сравнение с предишните 12 месеца.
Европейската комисия заяви, че предложенията на Камерън ще бъдат обсъдени спокойно
и допълни, че е право на националните парламенти да приемат мерки срещу злоупотреби със социалните системи, предаде Ройтерс. Говорител на комисията заяви на брифинг, че идеите на Великобритания са част от дебатите и трябва да бъдат обсъдени спокойно и внимателно, без излишно драматизиране.
Жан-Клод Юнкер следи отблизо всичко това, каза говорителят Маргаритис Скинас и добави, че председателят на ЕК е разговарял с Камерън, преди той да обяви предложенията си за имиграцията, предаде АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!