Н атискът от САЩ върху Европейския съюз се увеличава, като този път линията на напрежението е прокарана през Полша.
Преди това новият американски президент Доналд Тръмп разкри едно лице на Вашингтон, което може би просто е оставало прикрито по време на управлението на администрацията на предшественика му Барака Обама. Това не е лицето на партньор, а на яростен конкурент на глобалната сцена.
Анализатор от САЩ: Полша е по-опасна за ЕС от Брекзит
САЩ с нови санкции срещу Русия, Москва отвърна
Путин, Ердоган, Тръмп – тройната заплаха за Меркел
Още по време на предизборната си кампания Тръмп приветства „Брекзит”. В началото на тази седмица дори обяви, че ще работи за „много голямо и вълнуващо” споразумение за свободна търговия с Великобритания след като процесът на излизането на страната от ЕС приключи. Тази антиевропейска линия на новия стопанин на Белия изглежда се радва на одобрението на републиканското мнозинство в Конгреса.
Тръмп също така обвини ЕС, че е „много протекционистки” и го призова да „Спре!”, прогнозирайки „нова глава на по-силна търговия” между Великобритания и Америка, пише The Independent.
Working on major Trade Deal with the United Kingdom. Could be very big & exciting. JOBS! The E.U. is very protectionist with the U.S. STOP!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 25, 2017
Междувременно Сенатът в САЩ гласува нови санкции срещу Русия, които за първи път не са съгласувани с европейските партньори и заплашват големи инфраструктурни проекти като подкрепяния от Германия „Северен поток 2”. От Брюксел заподозряха, че решението цели да разчисти пазара за американски втечнен газ.
Президентът на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер предупреди, че то може да има „непредвидени едностранни ефекти” и посочи, че „Америка първа” не може да означава, че интересите на Европа са последни”, съобщава CNN.
Пред The New York Times социолога Славомир Шераковски посочи, че САЩ играят роля и в последните събития в Полша.
Управляващата партия „Право и справедливост” в най-голямата източноевропейска икономика прокара нов закон, с който практически отнема независимостта на съдебната система. В отговор Брюксел заплаши с крайни отвени мерки, като отнемане на правото на глас в Съвета на ЕС.
Ярослав Качински и неговата партия взеха властта, след като спечелиха парламентарните избори през 2015 г. На срещата на върха на Европейския съюз през март тази година те се опитаха да блокират избирането на Доналд Туск - бивш полски премиер, за втори мандат като ръководител на Европейския съвет.
Загубиха с 27 гласа срещу 1, неудобно положение, което допринесе за рязък спад в подкрепата за Качински според допитванията до общественото мнение. Оттук и новите закони, които управляващите в Полша облякоха в реторика относно необходимостта от съдебна реформа.
В тази объркана ситуация се намеси Доналд Тръмп. Американският президент обяви, че по пътя си към срещата в Хамбург на Г-20 ще посети Полша, страната, считана за най-проамериканската в Европа.
Белият дом постави условия. Тръмп трябваше да бъде посрещнат от аплодиращи го тълпи, даващи на света впечатлението за силен американски лидер, обожаван масово в чужбина. Удобно, тъй като на срещата на върха на инициативата „Три морета”, която се състоя във Варшава, Тръмп се срещна с лидерите от още 11 държави в региона.
Американският президент дойде във Варшава, потвърди ангажимента си към Член 5 на НАТО за колективна отбрана и обеща договори за продажба на ракети „Пейтриът” и американски природен газ на Полша. Партията на Качински се впечатли от аплодиращите тълпи и двете страни заключиха с основание, че посещението е успешно.
Положението на „Право и справедливост“ в проучванията на общественото мнение се подобри.
Тръмп на практика даде косвено одобрение на антидемократичните действия на полското правителство като по този начин отвори още един фронт на напрежение в политиката на конкурентно противопоставяне с ЕС.
Getting ready to leave for Poland, after which I will travel to Germany for the G-20. Will be back on Saturday.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 5, 2017
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!