В последните няколко дни, политическият климат на Острова стана толкова мрачен, че заваляха оставки. Първо секретарят по Брекзит, Дейвид Дейвис и неговият парламентарен секретар Стив Бейкър, а ден след тях и външният министър Борис Джонсън. Техният пример последваха двама от зам.-председателите на Консервативната партия, Мария Колфийлд и Бен Брадли. Всички те описаха мотивите си в писма до премиера Тереза Мей. И всички казват едно и също – че позицията по преговорите за напускане на ЕС, която излезе от заседанието на правителството в резиденцията Чекърс корт в петък, няма да доведе до истински Брекзит.
Борис Джонсън подаде оставка като външен министър на Англия
Борис Джонсън заяви, че Великобритания е на път да стане европейска колония. Думите му съвсем не са пресилени. Ето основните параметри на предложението:
- Свободно движение на стоки, регулирано по европейските правила
- Върховенство на съда в Люксембург при интерпретирането на правилата
- Оставане на Великобритания в митническия съюз до разрешаване на неразрешимия въпрос за ирландската граница (това бе договорено още през декември)
- Великобритания да събира мита в услуга на ЕС за стоки, преминаващи нейната граница в посока Съюза.
2020 - окончателният развод с Острова
Това не звучи чак толкова лошо, освен ако не вземем предвид контекста, а именно че:
1. Докато остава с едния крак в ЕС, Великобритания губи всичките си политически права в него (място в Съвета на министрите и Европейския парламент)
2. Това е стартовата позиция на Уестминистър, тоест Мей е направила вече няколко сериозни отстъпки без бой; а на преговорите, Брюксел може да притисне за още.
Оставките на Дейвис и Джонсън не са част от някаква координирана атака срещу премиера, а по-скоро късен опит да запазят чисти имената си. Те са фатално закъснели и слабо организирани, за да свалят от власт Тереза Мей. Макар теоритично да могат спокойно да съберат 48 депутати, за да предизвикат вот на недоверие, те нямат достатъчно, за да го спечелят, нито за да изберат свой премиер след това. Нещо повече, ако вотът е неуспешен, по парламентарните правила, те няма да могат да предизвикат втори такъв за срок от следващата една година.
Стотици хиляди европейци може да не получат статут след Брекзит, предупреждават експерти
Според вътрешни източници, Тереза Мей напълно е изолирала Дейвид Дейвис от работния процес в последните месеци и вместо това е развила стратегията си, съветвайки се с чиновници и експерти. Стив Бейкър, неговият парламентарен секретар, каза в интервю във вторник: „Ние получихме в нож в гърба. Предложението, което разработвахме до онзи момент, беше много различно и беше базирано на редица речи, произнесени от премиера.“
Тереза Мей обаче, макар и да има достатъчно подкрепа, за да остане премиер, няма достатъчно депутати, за да прокара сделката си на този етап – особено ако направи още отстъпки през есента. Това я поставя в положение да трябва да търси подкрепа от лейбъристите, което би довело или до разцепление на партията й, или (този път) до нейното ефективно сваляне.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!